هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

پیرامون تحریف نام خلیج فارس در مسابقات گوانگ ژو
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٩

تحریف آشکار تاریخ این بار توسط یک دوست !!

سانسور رسانه ملی در این بین جالب به نظر آمد . طوری که انگار یک مسئله معمولی رخ داده است . اما رسانه های زیادی با پوشش این موضوع و تحلیل آن به جمع زیاد معترضین پیوستند. رسانه های عربی از این موضوع بسیار خوشحال شدند و آن را دلیلی بر حقانیت خود می دانستند.

ادامه مطلب...


comment نظرات ( )
یادی از کوروش
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ آبان ۱۳۸٩

خوشحالم که این روزها می توان گفت که اکثریت جامعه تحصیل کرده ما کوروش را می شناسند و روز جهانی کوروش دیگر فرصتی نیست تا از یک شخصیت گم نام سخن بگوییم.

حال کم کم باید به دنبال آن باشیم که جهانیان هم ایران را با بزرگمردانی مانند کوروش بشناسند نه وضعیتی که هم اکنون دچار آن شده ایم.


comment نظرات ( )
فیلم خشایارشا Xerxes باز گشت دوباره 300
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ آبان ۱۳۸٩

حتما فیلم 300 را همه به یاد می آوریم .

فیلمی که با مخالفت های زیادی روبرو شد . دامنه مخالفت ها حتی به یونان هم رسید . فیلمی که گویا به دلیل عجله در ساخت آن به طوری که دلخواه سازندگانش بود به پایان نرسید .

بسیاری بر سیاسی بودن این فیلم تأکید دارند .

اما متأسفانه سازندگان آن فیلم در ادامه کار قبلی خودشان قصد دارند فیلمی با نام خشایارشا را اکران کنند .

گفته می شود کار ساخت این فیلم در سال 2011  به اتمام می رسد .

فرانک میلر که فیلم 300 را ساخته بود در این فیلم هم از مهره های موثر است و به عنوان نویسنده این فیلم معرفی شده است .

البته به طور قطعی هیچ چیز مشخص نیست همانطور که وب سایت هایی که درباره این فیلم نوشتند بسیار ناقص هستند و هنوز اطلاعات دقیقی درباره این فیلم نیست .

گفته می شود این فیلم دوران جوانی خشایارشا را در زمان پدرش داریوش بزرگ به تصویر می کشد و داستانش درباره جنگ ماراتن است .

البته فیلم 300 فیلم بسیار منفوری شناخته شد و برخی آنرا دستمایه طنز فیلم های خود  قرار دادند و فیلم هایی که بویی از مسخره کردن فیلم 300 داشت را ساختند.

مدتی بود که خبر های خوشی از سینمای جهان درباره ایران باستان می شنیدیم . فیلم هایی مانند شاهزاده پارس و یا انیمیشن شاهنامه . اما بازگشت 300 این بار در قالب فیلم خشایارشا  مطمئنا خاطرات تلخی را برای ما رقم خواهد زد .

البته مطمئنا آگاهی قشر متوسط و تحصیل کرده جامعه ما نسبت به زمان ساخت فیلم 300 درباره تمدن هخامنشیان و ایران باستان بسیار افزایش پیدا کرده است این نشان از مقابله فرهنگی مردم ما با این گونه فیلم ها است اما کاش کسانی که می توانستند در مقابله جدی تر با این گونه دست درازی ها نقش ایفا کنند به صحنه می آمدند و فیلم هایی قوی تر از 300 و ... می ساختند . اما گویی ایدئولوژی حاکم بر جامعه ما برای این گونه مسائل چندان دلسوز نیست .

البته در این سال با حوادثی مانند رونمایی از منشور کوروش در ایران مواجه شدیم که دریچه هایی از امید را برای ما باز کرد . باید دید آیا این رویکرد همیشگی است و یا مختص به دوران کوتاهی بوده است .


comment نظرات ( )
پاسارگاد در برابر زلزله های تا ٧ ریشتر مقاوم است
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳۸٩

پاسارگاد در برابر زلزله های تا ٧ ریشتر مقاوم است

 مهندسان هخامنشی ٢۵٠٠ سال پیش برای جلوگیری از ریزش سازه های مجموعه پاسارگاد که در منطقه زلزله-خیز ساخته شده اند از روش ابتکاری در پی به صورت «پی دو پوشه» استفاده کرده اند که امروزه در ساخت پی نیروگاه های هسته ای و سازه های حساس به کار گرفته می شود.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان