هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۱

روایت های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه به چشم می خورد و ممکن است با توجه به دگرگونی های زبان پارسی از باستان تا دوره بعد از اسلام، نام کوروش با نام هایی مانند کیخسرو یا فریدون در شاهنامه ثبت شده باشد.


 ادامه را بخوانید:

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی


comment نظرات ( )
جشن فروردینگان
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۱

این نوشتار ابتدا در تاریخ  ١٨ فروردین ١٣٨٩ انتشار یافت و در تاریخ ١٩ فروردین ١٣٩١ به روز رسانی شد 


این جشن یکی از جشن های به جا مانده از دوران کهن می باشد که هنوز در بین زرتشتیان ایران از ارزش فراوانی برخوردار است. این جشن متعلق به درگذشتگان و اموات است.

درگاهشماری ایرانی هر روز از ماه نام ویژه ای دارد و روز نوزدهم هر ماه فروردین نام داشته است.

برای دیدن نام روزها در گاهشماری ایرانی بنگرید به: نام روز های ماه در گاهشماری ایرانی


در هر ماهی که نام روز همانند ماه شود جشن ویژه آن ماه برگزار می شود، بنابراین روز نوزدهم(فروردین روز) از فروردین ماه، جشن فروردینگان است. این جشن همانطوری که از نامش پیداست در پیوند با فروهر می باشد.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
سیزده به در شاد باد
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٤:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۱

جشن سیزده به در شاد باد

سیزده تان همچون سیزده فرخنده باد

درباره سیزده به در بخوانید:

سیزده فرخنده

سیزده به در، پس از دوازده روز به یاد دوازده ماه - پژوهشی درباره جشن سیزده به در

دروغ آشکار: سیزده به در و قتل عام ایرانیان!

نوروز، از «تیر شید» تا «تیر روز» - از «چهارشنبه سوری» تا «سیزده به در»

آیا باید چهارشنبه سوری و سیزده بدر را نابود کرد؟!

دیگر جشن های باستانی ایران


comment نظرات ( )
یاوه گویی بی بی سی درباره دانشمندان ایران
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱:٤٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۱

تلویزیون بی بی سی فارسی در نوروز ١٣٩١ برنامه هایی برای شناساندن بزرگان ایران زمین به راه انداخته بود و مستند هایی برای هر کدام پخش کرد.

گرچه در ظاهر به نظر می رسید این مستند ها قصد گرامی داشت این بزرگان را داشته اند اما می توان گفت، هر کدام از این مستند ها با اشکالات عمیق روبرو بودند. در این بین یاوه گویی درباره دانشمندان ایران در نوع خودش بی نظیر بود.

در ابتدای مستند پیرامون پور سینا گوینده برنامه می گوید:«در تاریخ ایران زمین شخصیت های زیادی نبودند که نامشون در جهان با علم گره خورده باشه.»

مشخص نیست روی چه حسابی این حرف گفته می شود. این همه دانشمند و اندیشمند در طول تاریخ ایران وجود داشته اند که حتی شمارش آن ها هم دشوار است.

اگر ما نخواهیم شما انگلیسی ها، درباره ایران و ایرانی حرف بزنید چه کسی را باید ببینیم؟!

در اینجا بخش ابتدایی این مستند که جمله ی مورد نظر بیان شده است را برای بارگیری (دانلود) می گذاریم.

 

برای بارگیری بر روی عنوان زیر کلیک سمت راست را بزنید و گزینه ی Save Target As یا Save Link As را انتخاب کنید

بارگیری فیلم یاوه گویی بی بی سی درباره دانشمندان ایران

(اگر لینک دانلود با مشکل روبرو بود از طریق بخش نظرات اطلاع دهید، با سپاس)

نوشتارهای در پیوند:

معرفی برخی از دانشمندان و اندیشمندان ایران از آغاز تا کنون

بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان

یک شیوه ژورنالیستی از انگلیسی ها: اکثر ایرانیان نژاد آریایی ندارند

بی بی سی و کوروش انگلیسی


comment نظرات ( )
بی بی سی و کوروش انگلیسی
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۱

نگاهی به مستند کوروش در بخش بزرگان ایران زمین بی بی سی فارسی

تلویزیون بی بی سی فارسی در نوروز ١٣٩١ برنامه هایی برای شناساندن بزرگان سرزمین ایران زمین به راه انداخته بود و مستند هایی برای هر کدام ساخت. شاید بعد از آنکه بی بی سی اکثر ایرانیان را غیر آریایی نامید و با مخالفت های شدید روبرو شد تا جایی که بسیار متضرر شد؛ با این کارها به دنبال جبران اشتباه گذشته است و البته نباید فراموش کنیم که احتمالاً افکار و عقاید انگلیسی را با نام بزرگان ایران زمین ترویج می شود.

در این نوشتار به بررسی مستند کوروش بزرگ -یکی از مستند های نوروزی بزرگان ایران زمین- می پردازیم. باید گفت آنقدر خودمان برای این مرد بزرگ تاریخ کشورمان کار نکردیم و از گفتن درباره اش در رسانه های داخلی طفره رفتیم که انگلیسی ها همانطور که دوست داشتند آن را ترسیم کردند.

می دانیم شیوه انگلیسی ها در این موارد بسیارحرفه ای است. چنان با شیوه های رسانه ای کار می کنند که شاید کسانی به جز انگلیسی ها چنین هنری را ندارند. در مستند کوروش هم همین وقایع اتفاق افتاد. در این مستند کوروشی که معرفی می شود بیشتر حافظ منافع ملی بریتانیاست و به عبارتی سیاست استعماری انگلیسی را برای فتوحاتش به کار برده است.

شیوه ژورنالیستی انگلیسی آنگونه است که هر کس این مستند را ببیند در مرحله اول کوروش را یک شخصیت بزرگ تصور می کند اما در جزئیات، کارهای جالبی صورت گرفته که به بررسی آنها می پردازیم.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
روان مصدق
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩۱

نمی دونم روان مصدق توی اون دنیا در چه حاله وقتی می بینه انگلیسی ها توی نوروز با عنوان بزرگان ایران زمین واسش مستند ساختن.


comment نظرات ( )
بزرگان ایران زمین با تعاریف انگلیسی
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۳:٠٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩۱

تلویزیون بی بی سی فارسی در نوروز ١٣٩١ برنامه هایی برای شناساندن بزرگان ایران زمین به راه انداخته و مستند هایی برای هر کدام ساخته است. شاید بعد از آنکه بی بی سی، اکثر ایرانیان را غیر آریایی نامید و با مخالفت های شدید روبرو شد تا جایی که بسیار متضرر شد؛ با این کارها به دنبال جبران اشتباه گذشته است و البته نباید فراموش کنیم که احتمالاً افکار و عقاید انگلیسی را با نام بزرگان ایران زمین ترویج می شود.

هر یک از این مستند ها در نوع خودش اشکال دارد و شیوه های انگلیسی باز هم در ساخت این مستند ها دیده می شود.

افسوس که بسیاری از این بزرگان در رسانه های داخلی آن طور که شایسته است شناسانده نمی شوند و بیگانه برای رسیدن به منافعش از آنها بهره می برد. افسوس 


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
سیب و زمین
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳٩۱

نگاهی به سیب در سفره هفت سین

پژوهشگران معتقدند که سیب در سفره هفت سین نمادی از اسپند(سپندارمذ) است. همانطور که می دانید سپندارمذ نگهبان زمین می باشد و جالب و عجیب آن است که میوه ای مانند سیب که ساختاری کروی دارد نمادی از سپندارمذ شده است.

شگفت آنکه بعضی اوقات ایرانیان سیب را درون ظرفی از آب می گذارند. این مورد و البته موارد دیگر، دلیلی شد که بسیاری از محققین به این نتیجه برسند که ایرانیان از هزاران سال پیش، کروی بودن زمین را کشف کرده بودند و از معلق بودن آن در فضا آگاهی داشتند.

آیین برپایی سفره هفت سین یکی از سنت های شگفت آور است که هنوز هم در میان مردم جای دارد.


comment نظرات ( )
روز شادباش نویسی (روز امید)
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ فروردین ۱۳٩۱

آیین بسیار زیبایی برای جشن های نوروزی از دوران کهن بجا مانده است. به نظر می آید ایرانیان در روز شادباش نویسی (ششم فروردین)، آرزوها و خواسته های نیک خود را برای دیگران می نوشتند و به دست آنها می سپردند. این آیین به شکل های دیگر، هنوز هم در میان مردم ما جا دارد.

در گاهشماری ایرانی روز ششم هر ماه، خرداد روز نام دارد. خرداد روز از فروردین ماه (روز ششم فروردین)، یکی از روزهای مهم در گاهشماری ایرانی است.

ششم فروردین ماه به نام های «روز شادباش نویسی»، «روز امید» یا روز «نوروز بزرگ» خوانده می شود و از روزهای خجسته ی ایرانیان است.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
نوروز، عصاره تمدن های کهن
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۱

مردمان بسیاری از تمدن های کهن، آغاز بهار را گرانسنگ می شماردند و هر کدام با آیین های خاصی، این رویداد را گرامی می داشتند. در این بین ایرانیان علاوه بر بهره بردن از دستاورد های تمدن های دیگر، بیشترین نقش را در شکل گیری این جشن طبیعت داشتند. به طوری که باید ایرانیان را ابداع کننده نوروز بدانیم.

یکی از کهن ترین جشن های ایرانی و شاید کهن ترین جشن این سرزمین که ریشه در طبیعت دارد و در هر دوره ای متناسب با اندیشه ها و آیین های همان دوره در میان مردم ایران رایج بوده و گرامی داشته می شده است.

نوروز حاصل کارهای ارزشمند علمی و فرهنگی ِبزرگان و دانشمندان زیادی است. ایرانیان برای آنکه نوروز، نوروز شود رنج دوران دیده اند. این موضوع بر ارزش نوروز می افزاید و محال است، این جشن بزرگ از یاد و خاطره ایرانیان پاک شود. نوروزتان پیروز


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان