هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

دکتر اشرفیان بناب، موضوع آریایی نبودن ایرانیان را تکذیب کردند
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱

دکتر اشرفیان بناب، موضوع آریایی نبودن ایرانیان را تکذیب کردند

چندی پیش تلویزیون بی بی سی فارسی گزارشی پخش کرد و اینچنین نتیجه گرفت که اکثریت ایرانیان آریایی نیستند. توضیحی که در سایت بی بی سی فارسی نوشته شده بود به این شرح است:

«گروهی از محققین ژنتیک در دانشگاه پورتسموت انگلیس، به سرپرستی یک محقق ایرانی به نتایج جالبی درباره نژاد ایرانیان رسیده‌اند. این گروه معتقدند اکثر ایرانیان بر خلاف آنچه تصور می شود، نژاد آریایی ندارند بلکه به نژادی تعلق دارند که حدود ده هزار سال پیش ساکن ایران بوده‌اند. این تحقیقات که قسمتی از تحقیقات جهانی ژنتیک است به سرپرستی دکتر مازیار اشرفیان بناب سالها پیش در دانشگاه کمبریج شروع شده و در دانشگاه پورتسموت به نتیجه رسیده است.»

تعجب می کنم که بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی، سایت ها، وبلاگ ها و حتی خبرگزاری ها بدون بررسی کامل این موضوع و مطمئن شدن از درستی یا نادرستی آن، فقط و فقط همین چند خط را کپی کردند!!

با گذشت چند ماه از پخش این گزارش، دکتر اشرفیان بناب (که سرپرست این گروه پژوهشی معرفی شده بودند) این موضوع را تکذیب کردند.

متن کامل این توضیح را در ادامه مطلب می آوریم.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
پاسخ به همشهری جوان درباره کوروش بزرگ
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

چندی پیش مجله همشهری جوان به تخریب چهره کوروش بزرگ پرداخت و به طور کلی علاقه به تاریخ ایران باستان را مورد نقد و بررسی قرار داد.

این کوروش ستیزی ها و به طور کلی تخریب ایران باستان موضوع جدیدی نیست اما به نظر می رسد این روز ها به اوج خودش رسیده است. عده ای به دنبال رواج بی تفاوتی نسبت به ارزش های ایرانی هستند.

ما همیشه از بی تفاوت بودن به ارزش های خود و تخریب چهره بزرگان سرزمینمان لطمه خورده ایم. پس تعجب نکنید که انگلیسی ها آن طور که دوست دارند کوروش را معرفی می کنند و به دنبال مصادره او می باشند.

جدا از بحث آزادی بیان و اینکه این طور نقد ها باید باشد؛ از این تعجب می کنم که چگونه وجدان یک انسان اجازه می دهد که چنین موارد غیر واقعی را به یک شخصیت بزرگ تاریخی نسبت بدهد. کاش از کارشناسان بهتری استفاده می شد و با مطالعه بیشتری دست به چنین اقدامی می زدند. این طرز برخورد قبل از هر چیز آبروی مجله همشهری جوان را می برد. نویسندگان این مجله، موارد را بدون منبع می گویند و یا اظهار می کنند برای مطالب مهم که البته منابع و مدارک دست اول وجود دارد، منبعی موجود نیست! و در کمال تأسف در اقدامی شگفت آور ریشه ی جملات کوروش را از بیگانگان می دانند.

پادشاهان هخامنشی هم مانند هر انسان دیگری ممکن است اشتباه کنند. به نظر می رسد این اشتباهات بیشتر در پادشاهان متأخر این دودمان بوده است. اما اگر می خواهیم به بررسی های این موارد بپردازیم باید منابع و مدارک دقیق به کار ببریم. نمی شود کسی را در دادگاه متهم کنیم و بدون بررسی اسناد و مدارک و تحقیق درباره درستی یا نادرستی گفته ها، حکم اعدام برای آن متهم ببریم. بحث تاریخی هم، چنین حالتی دارد.

هرچند گاهی با اغراق هایی درباره هخامنشیان روبرو هستیم اما به مطالب نوشته شده در همشهری، نقد های زیادی وارد است. در این نوشتار به بررسی مطالب همشهری جوان می پردازیم.


 ادامه را بخوانید:

آیا همشهری جوان درباره کوروش درست می گوید؟!


comment نظرات ( )
بررسی دلایل آغاز کشورگشایی‌های کوروش بزرگ
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

یکی از مهم‌ترین مواردی که درباره اقدامات کوروش قابل بررسی است، علت کشورگشایی‌های کوروش بزرگ می‌باشد. آنچه در بررسی‌های تاریخی، مورد توجه قرار می‌گیرد، اتحاد سه کشور لیدیا، بابل و مصر علیه ایران است که قصد حمله به قلمروی کوروش را داشتند و کوروش به آنها واکنش نشان داد.


 ادامه را بخوانید:

بررسی دلایل آغاز کشورگشایی‌های کوروش بزرگ


comment نظرات ( )
خسرو انوشیروان Khosrau I
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

خسرو انوشیروان

Khosrau I


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
حمله از همه طرف
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

حمله از همه طرف


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
اردیبهشتگان
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱

درگاهشماری ایرانی هر روز از ماه نام ویژه ای دارد و روز سوم هر ماه اردیبهشت نام داشته است. در هر ماهی که نام روز همانند ماه شود، جشن ویژه آن ماه برگزار می شود، بنابراین روز سوم(اردیبهشت روز) از اردیبهشت ماه، جشن اردیبهشتگان است.


 ادامه را در خِرَدگان بخوانید:

روزهای ارزشمند و جشن‌های باستانی اردیبهشت ماه


comment نظرات ( )
سعدی
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

سعدی

Sa'di

بزرگداشت سعدی گرامی باد


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان