هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

مهرگان را چگونه زنده کنیم؟!
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ مهر ۱۳٩۱

مطالعه درباره روزگار پیشین، فواید بسیار زیادی دارد. یکی از فواید آن، آراستن و آبادانی امروز ماست. ایده هایی که از داشته های پیشین این مرز و بوم بدست می آید را می توان همچون نهال جوانی در خاک فرهنگ امروز کاشت.

جشن مهرگان یکی از یادگارهای ارزشمند دوران باستان است و تا حد نوروز در میان ایرانیان ارزش داشته است. امروز هم می توانیم با ایده گیری از گذشتگانمان و متناسب شرایط این روزگار، این جشن را زنده کنیم. مهرگان، جشن مهرورزی است و از طرفی نباید جشن اسپندگان که این روز ها بسیاری از ایرانیان از آن آگاهی دارند را نادیده گرفت. به راستی در این روزگاران، حال و هوای جشن اسپندگان در زمستان بیشتر متناسب روز عشق است تا جشن مهرگان در پاییز! اما برای گرامی داشت جشن مهرگان راهکار های فراوانی وجود دارد...


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
جشن مهرگان، جشن مهرورزی
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ مهر ۱۳٩۱

مهر روز(روز شانزدهم) مهر ماه، جشن بزرگ مهرگان از جشن های باستانی ایرانی است و به گفته برخی از پژوهشگران این جشن تا بیست و دوم مهر ماه ادامه داشته است.

جشن مهرگان مانند نوروز در هر دوره ای متناسب با اندیشه ها و آیین های همان دوره در میان مردم رایج بوده و گرامی داشته می شده است. از همین رو گفته ها، روایت ها و نظریه های زیادی درباره فلسفه آن وجود دارد.

آن چیزی که درباره این جشن می توان گفت، پیوند آن با مهرورزی و عهد و پیمان است.

همانطور که طبع زیبا دوست آدمی حاضر نبوده است نوروز را که جشن طبیعت است فراموش کند، مهرگان هم به واسطه ی مفاهیم انسانی اش هزاران سال در میان مردم جای داشته است. هر انسانی با هر آیین و فرهنگی، مهر ورزی را  می پسندد و شاید از همین رو این جشن از ابتدا در میان ایرانیان جای داشته و سپس با آمدن آیین های زرتشتی و اسلام اهمیت خود را حفظ کرده است.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
سیمرغ Simorgh
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱

سیمرغ، مرغی که ریشه در افسانه های ایرانی دارد. به نظر می آید بهترین درک را از سیمرغ، عطار نیشابوری داشته است.

سیمرغ اثر استاد فرشچیان


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان