هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

آیا خورشید ومهر یکسان هستند؟!
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩۱

گرچه امروز، واژگان «مهر» و «خورشید» به جای یکدیگر به کار می روند؛ اما به نظر می رسد مفهوم «مهر» بسیار فرا تر از «خورشید» است. مهر به معنای محبت می باشد و در طول تاریخ در قالب های گوناگون و با روش های ویژه ستایش شده است.

فریدون جنیدی – که آگاه به زبان های باستانی ایران است – درباره ی مهر می گوید:« بسیاری از محققان مهر و خورشید را یکی می دانند اما واقعا چنین نیست زیرا که اگر این دو یکی بودند، خورشید روز را جدا از مهر روز نمی آوردند.» (لازم به ذکر است که هر کدام از روزهای ماه در گاهشماری ایرانی، یک نام ویژه دارد.)

از طرفی خورشید و مهر بی ارتباط به یکدیگر نیستند. چنین می نماید که خورشید نمادی از مهر بوده است؛ از همین رو میوه هایی مانند انار و هندوانه نماد شب یلدا هستند زیرا با رنگ سرخ و شکل دایره ای یاد آور خورشید می باشند. اما باید بپذیریم که در طول تاریخ این امکان وجود داشته که مهر و خورشید یکسان تصور شوند اما با بررسی بیشتر در می یابیم که «مهر» مفهومی فرا تر از «خورشید» داشته است.

میوه هایی مانند انار و هندوانه نماد شب یلدا هستند زیرا با رنگ سرخ و شکل دایره ای یاد آور خورشید می باشند


comment نظرات ( )
زایش مهر
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱

پاییز را می توان فصل «مهر» دانست. روزهای نخستین این فصل زیبا همراه با جشن مهرگان است و جالب آنکه پایان این فصل هم با «مهر» در ارتباط می باشد.  واژه یلدا به معنای زایش، زادروز و تولد است و می توان این شب را جشن زایش «مهر» دانست. هرچند درباره ی شب یلدا تعبیر های گوناگونی بیان می شود اما از گفته ها بر می آید که این شب با مهر و مهربانی پیوند تنگاتنگ دارد.

یلدا و مراسمی که در نخستین شب زمستان و بلند ترین شب سال برپا می کنند سابقه ای بسیار دراز دارد. گذشتگان ما مشاهده می کردند که در بعضی ایام و فصول، روزها بسیار بلند می شود. به همان نسبت بلندی، از  روشنی و نور خورشید بیشتر استفاده می کردند و می نگریستند که شب ها کوتاه است. کم کم این اعتقاد برایشان پیدا شد که نور و تاریکی مرتب در نبرد و کشمکش هستند، گاه خورشید و فروغ چیره شده و ساعات بیشتری در پرتو خود مردم را نیرومند نگاه می دارد و گاه مقهور تاریکی واقع شده و ساعات کمتری با فروغ و تابش فیض می رساند. در طول سال، در یافتند که کوتاه ترین روزها، آخرین روز پاییز، یعنی روز سی ام آذر و بلند ترین شب ها، شب اول زمستان، یعنی نخستین شب دی ماه است، اما بلافاصله پس از این بلندترین شب سال، از آغاز دی،  روزها به تدریج بلند تر و شب ها کوتاه تر می شوند. شاید همین موارد باعث پیشرفت اخترشناسی و ایجاد یک گاهشماری دقیق در ایران شد.


با سپاس از «گاهشماری و جشن‌های ایران باستان، هاشم رضی»


comment نظرات ( )
افسانه شب یلدا
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱

دلدادگی ماه و خورشید به یکدیگر ...

ماه که آوازه ی زیبایی و درخشنگی خورشید را شنیده است دلداده ی خورشید می شود و دوست دارد برای یک بار هم شده خورشید را ببیند؛ اما از اقبال بد همیشه خواب می ماند و این باعث ناکامی وی می شود. اما برای این کار تدبیری می اندیشد و از ستاره ای که همیشه کنار ماه است می خواهد که هنگام آمدن خورشید، وی را بیدار کند تا بتواند معشوقش را ببیند...


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
دبستان شین آباد
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱

این وقایع در سی چهل سال پیش رخ نداده... همین روزا اتفاق افتاده (دبستان شین آباد)

یکی از دانش آموزان اصل ماجرا را اینگونه گزارش داد: صبح که وارد مدرسه شدم رفتم سر کلاس همه آمده بودند. یک لحظه متوجه نشت نفت از مخزن بخاری و زیاد بودن شعله های داخل بخاری شدیم طوری که بخاری از شدت گرما روبه سرخی بود. وی ادامه داد: معلممان رفت کپسول آتش نشانی را بیاورد اما مایع نداشت بابای مدرسه که آمد بخاری کلاس یک لحظه آتش گرفت و به همه جا سرایت کرد سعی می کردیم از کلاس بیرون بریم ازدحام زیاد بود و پنجره های کلاس هم نرده داشت نمی توانستیم نفس بکشیم و به بیرون فرار کنیم.

منبع: فرارو


comment نظرات ( )
یالثارات به کجا می روی اخوی؟
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آذر ۱۳٩۱

هفته نامه یالثارات در یک نوشتار چند خطی که البته حاکی از ناآگاهی نگارندگان این هفته نامه بود؛ حدود 10 غلط تاریخی داشت!!!

این هفته نامه در شماره 697 خود در بخشی از مطلب کوتاه خود با عنوان «جشن تولد وزرات خارجه آمریکا برای کوروش!» موارد زیر را نگاشت:

«این در حالیست که کوروش هخامنشی فارغ از قضاوتهای تاریخی صورت پذیرفته پیرامون وی، از منظر یهودیان محترم است چراکه وی به تحریک همسر یهودی اش استر، آنان را از حصار امپراطور بابل، رهایی بخشیده است. البته این موضوع به بهای کشتار وسیعی از ایرانیان و وزیر کاردان دولت هخامنشی،هامان، در روز ۱۳ فروردین ماه اتفاق افتاد.»

 

اما اشتباهات جالب این نوشتار به این شرح هستند:

روز بزرگداشت کوروش بزرگ، که مصادف با هفتم یا هشتم آبان (29 اکتبر) می باشد به هیچ وجه زادروز یا به قول دوستانمان، جشن تولد وی نیست که در عنوان اینچنین مطرح شده است. این روز به مناسبت نگارش منشور حقوق بشر کوروش به عنوان روز بزرگداشت وی تعیین شده است.

جالب است بدانیم کوروش به هیچ وجه همسری به نام استر نداشته و به تحریک هیچ زنی، یهودیان را از حصار بابل رهایی نبخشید. به طور کلی اقوام زیادی در بابل در تنگنا قرار داشتند که یهودیان تنها یکی از آنان بودند. در منشور کوروش از اقوامی مانند اکدیان، سومریان و... یاد شده است اما نامی از یهودیان نیامده است. هیچ کشتار وسیعی از ایرانیان در زمان کوروش بزرگ صورت نگرفته است. همچنین در زمان کوروش به هیچ وجه وزیری به نام هامان روی کار نبوده است. معلوم نیست سیزده فروردین را از کجا آورده اند؟!

البته در عهد عتیق، کتاب استر، واقعه ای مشهور به پوریم نقل شده است که آن را مربوط به دوران خشایارشا می دانند. در هیچ منبعی نقل نشده که سیزدهم فروردین با واقعه پوریم در ارتباط است. جالب آنکه این موضوع هیچ ارتباطی به فتح بابل توسط کوروش نداشته و از نظر بسیاری از پژوهش گران این داستان افسانه ای بیش نیست. البته نباید فراموش کنیم که به نظر می رسد داستان تحریف شده از این موضوع مورد توجه نگارندگان هفته نامه یالثارات بوده است.

برای دانش بیشتر بنگرید به: سیزده به در و قتل عام ایرانیان!!!(دروغ آشکار)

 

جالب است این گونه افراد با این ناآگاهی ها، روزی به سینما حمله ور می شوند، روزی تاریخ را تحریف می کنند و روزی ...


comment نظرات ( )
جشن آذرگان
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱

مطالعه درباره روزگار پیشین، فواید بسیار زیادی دارد. یکی از فواید آن، آراستن و آبادانی امروز ماست. ایده هایی که از داشته های پیشین این بوم بدست می آید را می توان همچون نهال جوانی در خاک فرهنگ امروز کاشت.

شاید آنچه جشن آذرگان به یاد ما می آورد این است که همچون آتش رو به بالا پیش رویم و از جنب و جوش برای پیشرفت دست بر نداریم.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان