هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

سومین همایش یادبود استوانه کورش
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢

سومین همایش یادبود استوانه کورش، در روز هفتم آبان ۱۳۹۲، توسط انجمن علمی دانشجویان تاریخ دانشگاه تهران در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد. این همایش با استقبال قابل توجه دانشجویان و علاقه مندان همراه بود و اساتید برجسته تاریخ و باستان شناسی به سخنرانی پرداختند.


 ادامه را بخوانید:

نگاره هایی از نمونک (ماکت) آرامگاه کورش


 ادامه را بخوانید:

گزارش تصویری


 ادامه را بخوانید:

گزارشی از رویداد ها و سخنرانی ها


comment نظرات ( )
کشف بنای عظیم مذهبی ساخته شده در دوره کوروش هخامنشی
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳٩٢

مهر/ باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی موفق به کشف بقایای یک بنای عظیم در تخت جمشید شده اند آنها احتمال می دهند که این بنا کاربری مذهبی داشته و با پشتوانه حکومت در دوره کوروش هخامنشی ساخته شده باشد.

علیرضا عسگری سرپرست هیات کاوش و باستان شناسی در شهر پارسه گفت: مطالعات شهر پارسه از مدتی پیش آغاز شده است و در کاوش های فصل پنجم آن، در حریم درجه یک و سمت شمال غربی شهر پارسه، یک بنای بزرگ که به احتمال زیاد در دوره کوروش هخامنشی ساخته شده کشف شد. این بنا آجرهای لعاب دار رنگی دارد که با موتیف نقش حیوانات اسطوره ای همراه است.

عسگری بیان کرد: این بنا در شهر پارسه یعنی شهری که توسط داریوش هخامنشی بنیان گذاشته، واقع شده است اما به نظر می رسد زمان ساخت بنا متعلق به دوره کوروش هخامنشی بوده باشد چون نقش مایه های به کار رفته در آجرهای لعاب دار بنا، شبیه به نقش مایه هایی است که در بابل و بین النهرین نیز وجود دارند.


ادامه مطلب...
comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان