هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

واپسین به روز رسانی
درباره بنی امیه
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠

در این نوشتار به بررسی نظام ملعون بنی امیه می پردازیم .شاید این نظام بیشترین بلاها را بر سر ایرانیان پاک نژاد آورد .

ابن زیاد - از حکام دست نشانده ی امویان - در فیلم مختار نامه


«بنی امیّه سلسله ای است از نسل امیة بن عبد شمس قرشی که پس از خلفای راشدین در سال 40 ه.ق  شروع به کار کرد . نخستین خلیفه ی آنان معاویة بن ابی سفیان زمام حکومت کشورهای اسلامی را در دست گرفت . با رسیدن خلافت به معاویه دوره ی جدیدی در حکومت اسلامی آغاز شد و این دوره تا سال 132 ه.ق  ، که حکومت امویان بدست ابومسلم خراسانی منقرض گردید ادامه داشت .»

[لغت نامه دهخدا ]

در میان خلفای اموی تنها عمر بن عبدالعزیز بود که از دیگر خلفا میانه رو تر بود و سخت ترین دوران هم هنگام خلافت عبدالملک  و قدرتمندی سردار خونخوارش یعنی حجاج بود .


به طور کلی حکومت های عربی که بر ایرانیان حکومت کردند عبارتند از :

 1- خلفای نخستین ، 2- امویان ، 3- عباسیان

(خلفای نخستین باز هم نسبت به امویان و عباسیان مطلوب تر بودند اما این بدان معنا نیست که ایده آل بودند . )

خلفای نخستین نزدیک به 20 سال حکومت کردند
امویان نزدیک به 92 سال
عباسین نزدیک به 60، 70 سال (البته فقط بر روی بیشتر مناطق ایرانی اینقدر حکومت کردند)

« پس از آنکه مسلمانان بر دو دولت عظیم ایران و روم غلبه یافتند ، کم کم این حس در آنها بوجود آمد که به اعتبار پیروزی های بدست آمده ، خون اعراب برتر از خون سایر ملل است و چون این فتح و ظفر ها را در سایه ی دین اسلام به دست آورده اند ، قوم عرب که ناشر این دین و نخستین گرونده ی به آن بوده است ، بر همه اقوام دیگر و حتی بر آنان که دین اسلام را پذیرفته اند ، فضیلت و سیادت دارد .»

[تاریخ ده هزار ساله ایران تألیف عبدالعظیم رضایی - ج 2 - ص 242 و 243]


« امویان جز با عنصر عرب که همه امتیازات و افتخارات را از آن خود می دانستند ، رفتار خوبی نداشتند .
آنان با همه ملت های مغلوب و به ویژه ایرانیان برخوردی خشن داشتند ، کارهای کشور را جز به تازیان نمی سپردند و از فرط تعصب و پایبندی به علقه ی نژادی ، در این کار راه مبالغه می سپردند .»

[تاریخ ده هزار ساله ایران تألیف عبدالعظیم رضایی - ج 2 - ص 266 ]


«خشونت و قساوت عرب نسبت به مغلوب شدگان بی اندازه بود . بنی امیّه که عصبیّت عربی را فراموش نکرده بودند ، حکومت خود را بر اصل «سیادت عرب» نهاده بودند. عرب با خودپسندی کودکانه ای که در هر فاتحی هست مسلمانان دیگر را موالی یا بندگان خویش می خواند .
نظام حکومت اشرافی بنی امیّه ، آزادگان و نژادگان ایران را مانند بندگان درم خرید از تمام حقوق و شئون مدنی و اجتماعی محروم می داشت و بدین گونه تحقیر و همه گونه جور و استبداد با نام موالی پیوسته بود.»

[در قرن سکوت – عبدالحسین زرین کوب ص 92 ]


قدرت گرفتن بنی امیه به دوران خلافت عمر بن خطاب باز می گردد .

ابوسفیان پدر معاویه اولین خلیفه امویان با خلافت ابوبکر مخالفت جدی داشت و شاید آن هم به دلیل نژاد پرستی وی بود . بنی هاشم(که در این خاندان اهل بیت قرار داشتند) و بنی امیه ( در این خاندان هم عثمان و معاویه و یزید و... قرار داشتند) هر دو در قبیله قریش قرار داشتند .


« ابوسفیان که بعد از فتح مکه توسط پیامبر مسلمان شد از جمله کسانی بود که با ابوبکر بیعت نکرد و گفت : ای بنی عبد مناف آیا راضی شدید که دیگری بر شما زمامداری کند و به علی (ع) پیشنهاد بیعت داد .»

[تاریخ اسلام به روایت امام علی (ع) – محمد حسین دانش کیا  ص25 – برگرفته از تاریخ یعقوبی  و التاریخ الاسلامی ، وقایع سال 31 ه. ق ]

جای تعجب دارد که با توجه به اینکه ابوسفیان با خلافت ابوبکر مشکل داشت اما خُلفا منصب هایی را به فرزندان او دادند. بعد از ابوبکر ، عمر بن خطاب به پیشنهاد ابوبکر به خلافت رسید .


«چون ابوبکر به خلافت رسید رهبری قسمتی از سپاهی که فرماندهی آن به عهده برادر معاویه ، یزید بن ابی سفیان بود به معاویه واگذار گردید . در زمان عمر، معاویه به حکومت اردن منصوب شد و پس از مرگ برادرش ، عمر حکومت دمشق را به وی سپرد ، و عثمان امارت تمام شام را به عهده ی او گذاشت و چون عثمان کشته شد حضرت علی او را از امارت عزل کرد اما معاویه نپذیرفت و به خونخواهی عثمان برخاست و علی (ع) را متهم به قتل وی کرد .

پس از شهادت علی (ع) حسن بن علی (ع) با معاویه صلح و خلافت را به او واگذار کرد ( سال 41 ه. ق) . و از این تاریخ معاویه رسماً خود را خلیفه ی مسلمانان خواند و برای پسر خویش یزید بیعت گرفت و سرانجام بعد از نوزده سال در دمشق وفات یافت .»

[لغت نامه دهخدا ]

معاویه در فیلم امام علی


بسیاری از مورخان معتقدند کارهای معاویه با حیله و نیرنگ انجام می شده است . نا جوانمردی در کارهای معاویه به چشم می خورد . معاویه با این اقدام و با توجه به قدرت گرفتن حکومت اسلامی توسط خلفای نخستین – که کشورگشایی ها در آن بی تأثیر نبود – روز به روز بر قدرت و شوکت خود افزود و سلسله ی ننگین اموی را بوجود آورد . شاید با توجه به اقدامات سه خلیفه اول بود که توانست خلیفه ی چهارم علی بن ابی طالب را شکست دهد و حسن بن علی را به صلح وادارد.


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان