هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

نگاره هایی از آرش کمانگیر
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٢


برای دیدن سایز بزرگ برخی تصاویر بر روی آنها کلیک کنید 

 

نقاشی هایی از آرش

 

  

مجسمه ی آرش در سعد آباد

  

 

 

 

دیگر مجسمه ها

 

  

 

بازی کامپیوتری آرش

این بازی را شرکت اسپریس پویانما در دست ساخت دارد

 

در اسطوره ها آمده است که در اول تیر ماه افراسیاب تورانی بر ایران غلبه کرد اما در روز سیزدهم ایران و توران صلح نامه ای نوشتند که بسیار به نفع ایران تمام شد.برخی دلیل برگزاری جشن تیرگان را این موضوع نوشتند.

از طرفی پیرامون این موضوع، داستان های دلکشی درباره آرش کمانگیر نقل شده است؛ وی را از اهالی طبرستان نوشته اند که تبدیل به یک قهرمان میهنی می شود. حتی تا به امروز هم از داستان های آرش ایده ها گرفته می شود.

در اینجا داستان خلاصه شده ای از این موضوع -با توجه به روایات گوناگون- بیان می کنیم و سپس برخی از منابعی که از آرش یاد کرده اند را می آوریم.

پس از پیروزی تورانیان، کار نا جوانمردانه ای در نظر گرفته شد؛ قرار بر آن شد که تیر اندازی بیاید تا تیری اندازد، هر جا که آن تیر افتاد مرز بین ایران و توران باشد. مگر یک تیر چه مسافتی را طی می کند؟؟!!

اما بهترین کمانگیر ایران که اکنون پیر شده بود ولی پیرمردی که بار دیگر برای وطنش جوان شد، تمام جانش را در تیرش گذاشت. او رو به مردم کرد و گفت: مرا ببینید که تندرستم اما یقین دارم که با پرتاب این تیر پاره پاره خواهم شد، ولی من خود را فدای شما می کنم.

او بر فراز کوه بلندی رفت و به عشق میهنش تیری را روانه کرد که می گویند هزار فرسنگ فاصله داشت. و پس از آن پیکر پاکش نا پدید شد.

 

نخستین گستردن: ۱۱ امرداد ۱۳۸۹         واپسین به روز رسانی:  ١٣ تیر ۱۳۹۲

نوشتارهای در پیوند:

جشن تیرگان - جشن بزرگداشت آرش


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی


نمایش تمام صفحه


نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان