هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

واپسین به روز رسانی
قدمت آریاها با توجه به زمان زرتشت
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٢:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٩

در این نوشتار می خواهیم کمی درباره قوم رمز آلود آریایی سخن بگوییم. نژاد وسیعی که به دلیل گستره ی آن از هند تا اروپا آنرا «هند و اروپایی» نیز می گویند.

درباره آریایی ها گفته های زیادی بیان شده است و گویا این گفته ها، ایشان را رمز آلود تر می کند.

بسیار مشهور است که این قوم از اقوام مهاجر بودند و درباره ی خواستگاه اصلی آنها هزاران نظر و عقیده وجود دارد. وقتی به بررسی آریایی ها در فلات ایران می پردازیم بحث رمز آلود تر و عجیب تر می شود.

بسیاری آریایی ها را جایگزین اقوام بومی می دانند که با گذشت مدت زمانی بر آنان غلبه یافتند. اما بحث آنجا جالب می شود که درباره قدمت آریایی ها در ایران سخن به میان می آید. در این باره هم پژوهشگران زیادی سخن گفتند و تعدد نظرات بسیار زیاد است.

در این نوشتار می خواهیم به بررسی این موضوع در منابع کهن ایرانی و صحبت هایی که در دوران باستان درباره زرتشت شده است بپردازیم.

این منابع و صحبت پیرامون زرتشت در گفته های مورخین یونانی و دیگر دانشمندان نشان می دهد که بر خلاف گفته های پژوهشگران غربی معاصر که حضور آریایی ها در ایران را هزاره چهارم یا سوم پیش از میلاد می دانند، قدمت آریایی ها در ایران نزدیک به ده هزار سال قبل از میلاد می رسد. با پذیرش این موضوع بحث مهاجر بودن آریایی ها و غلبه آنها بر اقوام بومی کم رنگ تر می شود.

البته مطمئنا به طور یقین نمی توان این موضوع را مد نظر قرار داد و باز هم حالت رمز آلود نژاد آریایی باقی می ماند اما می توان آن را به عنوان یکی از گزینه های مهم در نظر داشت.

محدودهٔ پراکنش اصلی هندواروپائیان. در این نقشه تمایز زبانی سَتِم (قرمز) و کنتوم (آبی) در میان زبان‌های هندواروپایی نشان داده شده‌است

پدید آورنده تصویر: کاربر Dbachmann ویکی پدیا


اخباری که کتابهای پرارج اوستا و ودا به دست می دهند بسیار ارزشمندند. همچنین نوشته های پهلوی هم منابع خوبی برای این بررسی ها هستند. می توان با توجه به اوستا، سردسته ی نژاد آریایی را کیومرث اولین پادشاه پیشدادی دانست (بند هشتاد و هفت فروردین یشت). رازی که شاید تنها چنین آثاری بتوانند فاش کنند.

نوشته های پهلوی حاکی از این است که زمان کیومرث نزدیک به ٩۵٠٠ سال پیش از میلاد بوده است.

برابر گفته های فردوسی در شاهنامه و نوشته های پهلوی از زمان کیومرث نخستین پادشاه خاندان پیشدادیان تا پایان پادشاهی گشتاسب -همزمان زرتشت- نزدیک به ٣٠٠٠ سال است و برابر نوشته های دانشمندان دیرین یونان که از آنها یاد خواهیم کرد، زمان زرتشت نزدیک به ۶۵٠٠ سال پیش از مسیح است که روی هم رفته نزدیک به ٩۵٠٠ سال می شود.

یعنی همان ٩۵٠٠ سال پیش از میلاد که گفته شد.

 

و اینک شواهدی از نوشته های دانشمندان و پژوهشگران درباره ی زرتشت آورده شده است.

اگزان توس

کهن ترین نویسنده ی یونانی که از زرتشت نام برده، اگزان توس پژوهشگر است. این دانشمند در سده پنجم پیش از میلاد می زیسته و دیگر نویسندگان از گفته های وی یاد کرده اند. این مورخ نامی زمان زرتشت را ۶٠٠٠ سال پیش از لشگر کشی خشایارشا به سوی یونان نوشته است.

باید دانست بنا به گفته هرودوت شروع حرکت خشایارشا به یونان در بهار سال ۴۸۰ پیش از میلاد بوده است.

 

دیوژنس لرتیوس

این دانشمند که نزدیک به ٢١٠ سال پیش از میلاد می زیسته، سخنانی از اگزان توس یاد کرده و زمان زرتشت را ۶٠٠٠ سال پیش از لشگرکشی خشایارشا به یونان قید کرده است. خبر دانشمند مزبور به دو دلیل دارای ارزش است؛ یکی اینکه با گفته های شاگردان افلاطون که نامشان خواهد آمد، به خوبی سازگار است؛ دوم اینکه علاوه بر نوشته اگزان توس سخن دیگری هم از هرمودوروس شاگرد افلاطون یاد می کند و بنا به گفته ی او، زمان زرتشت را ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا می داند.

 

افلاطون

این دانشمند و پژوهشگر نامی در سال ۴٢٩ پیش از میلاد چشم به جهان گشود و در سال ٣۴٧ پیش از میلاد درگذشت.

وی کتابی دارد به نام «آلکی بیادس». در این کتاب و در زیرنویس های آن و یادداشت هایی که شاگردانش ارسطو (ارسطاطالیس) و اودوک سوس و هرمودوروس بر این کتاب نوشته اند، زمان زرتشت ۶٠٠٠ سال پیش از مرگ افلاطون ذکر شده است، خود افلاطون هم در کتاب مزبور زمان زرتشت را شش هزار سال پیش از زمان خودش قید کرده است.

 

پلینیوس

پلینیوس رومی که به پلینیوس بزرگ معروف است در سال ٢٣ پس از مسیح زائیده شده و در سال هفتاد و نه درگذشته، کتاب بزرگی به نام تاریخ طبیعی از او به جا مانده که در این کتاب از قول اودوک سوس و ارسطاطالیس زمان زرتشت را ۶٠٠٠ سال پیش از افلاطون نوشته و تأیید کرده که زمان زرتشت پیامبر ایرانی ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا است.

دوباره در همان تاریخ طبیعی می گوید :« به گفته ی هرمیپوس زمان زرتشت ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا بود.»

 

پلوتارخوش

پلوتارخوس یا پلوتارخ یونانی که در سال چهل و شش پس از مسیح زاده شده و در سال ١٢٠ در گذشته، زمان زرتشت را ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا یاد می کند و چنین می گوید: «زرتشت پنج هزار سال پیش از افلاطون و پنج هزار سال پیش از جنگ ترویا ظهور کرده است.»

 

تئوپومپوس

این دانشمند که در قرن چهارم پیش از میلاد می زیست هم زمان فیلیپ و اسکندر بود. در کتاب تاریخ یونانی درباره زرتشت سخن گفته و تاریخ ظهور او را ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا نوشته است.

 

بررسی:

صرف نظر از درست یا نادرست بودن این گفته ها درباره شخص زرتشت؛ این گفته ها می تواند پندار پژوهشگران باستان را درباره قدت ایرانیان روشن سازد. همانطور که بیان شد با توجه به این گفته ها قدمت ایرانیان حداقل به ۶۵٠٠ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. از آنجایی که به نظر می رسد زرتشت در فلات ایران ظهور کرده است، می توان نتیجه گرفت ایرانیان از  ۶۵٠٠ سال قبل از میلاد (نزدیک به  ٨۵٠٠ سال قبل) ساکن فلات ایران بوده اند.

البته بار دیگر اشاره می کنیم که مطمئنا به طور یقین نمی توان این موضوع را مد نظر قرار داد و باز هم حالت رمز آلود نژاد آریایی باقی می ماند اما می توان آن را به عنوان یکی از گزینه های مهم در نظر داشت.


یاری نامه ها:

عبدالعظیم رضایی. اصل و نسب و دین های ایرانیان باستان. چاپ ششم، تهران: دُر، ۱۳۸۱، ISBN 964-6786-14-6.

هنر و باستان شناسی ماد، هخامنشی، پارت و ساسانی انتشارات مارلیک.

نوشتارهای در پیوند:

آرم هیتلر یا گردونه مهر

شگفتی های تاریخ تمدن ایران

پادشاهان پیشدادی


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان