هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

واپسین به روز رسانی
امام علی (ع)
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱

بعد از حمله اعراب و حاکم شدن خلفا بر ایران، ایرانیان تمایلات علوی داشتند و بیشترین حکومت های شیعی هم در ایران بوجود آمدند. علاقه زیاد ایرانیان به بینش علوی و شیعی باعث شده است برخی از پژوهشگران مذهب شیعه را ساخته ی دست ایرانیان بدانند. البته این موضوع هم از جانب شیعیان و هم از جانب ایرانیان رد می شود و برای اثبات آن دلایل محکم وجود ندارد.


شیعیان معتقدند پیامبر اسلام، علی بن ابی طالب (ع) را به عنوان جانشین خودش انتخاب کرد. اتفاقی که بعد از آن بوقوع نپیوست و خلافت به ابوبکر رسید. اما بعد از چند خلیفه، خلافت به علی (ع) بازگشت و نزدیک به پنج سال حکومت کرد.

هرچند اطلاع دقیقی از چگونگی بینش ایرانیان نسبت به امام علی (ع)در دوره خلافت ایشان در دست نیست اما بیشتر روایات حاکی از آن است که امام علی با عدالت فرمانروایی کردند. این مدت اندک خلافت علی(ع) با حوادث زیادی همراه بود و اولین جنگ های داخلی مسلمانان با یکدیگر در این دوران بوقوع پیوست.

درباره ی علت تمایلات شیعی ایرانیان سخن های فراوانی گفته شده است . بعضی از پژوهشگران معتقدند نزدیکی شیعه به بینش قبل از اسلام ایرانیان درباره حکومت نزدیک است. در ایران باستان معتقد بودند کسی که دارای فره ایزدی است می تواند بر مردم فرمانروایی کند. در بینش شیعی هم خاندان پیامبر از ارزش خاصی برخوردار هستند و خلافت ویژه آنهاست.

اما بدون شک نسل های بعد از دوران خلافت علی (ع) درباره رفتار و کردار ایشان مطالعه و خردورزی کردند و شاید این موضوع تأثیر زیادی در بوجود آمدن این تمایل داشته است.

به هر حال بعد از خلافت علی (ع) در دوران بسیار کوتاهی پسر ایشان به خلافت رسید و بعد از آن امویان که عرب را نژاد برتر می دانستند به حکومت دست یافتند. در دوره بنی امیه به ایرانیان ظلم و جور زیادی شد و همین دلیل شورش های بی شمار ایرانیان  و حتی شاید دلیل خردورزی و تمایل پیدا کردن ایرانیان به بینش علوی بوده است.

 


 

پرچم ایران در دوران صفوی

نشان شیر و خورشید برای نخستین بار در این دوره به صورت رسمی وارد پرچم ایران شد

شیر نمادی از امام علی (ع) بوده است که اشاره به «شیرخدا» دارد ... اطلاعات بیشتر...

 

واژه علی در کنار نماد «گردونه مهر» (چلیپا)

شوربختانه این نشان ایرانی امروز به صلیب شکسته یا آرم هیتلر مشهور است... اطلاعات بیشتر...

نوشتارهای در پیوند:

امام حسین(ع) و یارانش

نگاهی به اعتقاد «فرّه ی ایزدی»

سووشون و عزاداری در ماه محرم

 

دیگر نوشتار های از این دست:

درباره بنی امیه 

بررسی آیات اولیه سوره روم / پیروزی و شکست ایرانیان

ذوالقرنین

پرچم های ایران از آغاز تا کنون (عکس)


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان