هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

آیا باید چهارشنبه سوری و سیزده بدر را نابود کرد ؟!
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸٩

چکیده: این جشن ها - با هر فلسفه ای - امروز در میان مردم جا دارند. آیا بهتر نیست به جای آنکه برگزاری چهارشنبه سوری را کار احمق ها بدانیم و سیزده به در را روز نسل کشی اجدادمان توسط یهودیان بخوانیم و به طور کلی به دنبال تخریب و نابود کردن این جشن ها باشیم، با سازماندهی مراسم ها و آگاهی درباره دیدگاه نیاکانمان به دنبال برگزاری سالم این جشن ها باشیم؟ چند سالی است که گویا رسانه ملی تلاش می کند تا با نشان دادن فیلم های به اصطلاح سطح اول در شب چهارشنبه سوری مردم را در خانه نگه دارد.


در میان جشن های بجا مانده از دوران باستان درباره دو جشن «سیزده به در» و «چهارشنبه سوری» سخن های زیاد و گاه ضد و نقیض گفته می شود.

مشهور است که به دلیل نحس بودن این روز ها مردم خانه هایشان را ترک می کردند و به جشن و پایکوبی می پرداختند. حتی به تازگی پیوند دادن جشن «سیزده به در» به قضیه ی «استِر و مُردخای» بسیار رایج شده است. جالب آنکه این داستان فقط در منابع یهودی بیان شده است که داستانی را از زمان «اخشورش» یکی از ملوک فارس بیان می کند. بسیاری معتقدند منظور از «اخشورش» همان «خشایارشا»، پادشاه هخامنشی می باشد. گرچه اکثر کسانی که «سیزده به در» را به این داستان مرتبط می دانند با تحریف کردن این داستان به دنبال رسیدن به هدف هستند؛ اما ربط داشتن «سیزده به در» به این موضوع آن هم تنها با در دست داشتن منابعی از قوم یهود کمی دور از تصور به نظر می آید.

وقتی باور های ایرانیان باستان را بررسی کنیم اثری از نحس بودن این روزها به چشم نمی خورد و به نظر می آید که منحوس دانسته شدن این روز ها در دوران بعد از حمله اعراب به ایران و حتی در دوره معاصر بوجود آمده است.

امروز مردم با چهارشنبه سوری به استقبال نوروز می روند و با سیزده به در به صورت رسمی به جشن های نوروزی پایان می دهند. بعید نیست که همین دیدگاه باعث بوجود آمدن این جشن ها شده باشد. اما متأسفانه امروز از روش های خوبی برای برگزاری این جشن ها استفاده نمی شود.

این جشن ها -با هر فلسفه ای- امروز در میان مردم جا دارند و متأسفانه بعضی وقت ها به ویژه جشن های چهارشنبه سوری باعث حوادث ناگوار می شوند. آیا بهتر نیست به جای آنکه برگزاری چهارشنبه سوری را کار احمق ها بدانیم و سیزده به در را روز نسل کشی اجدادمان توسط یهودیان بخوانیم و به طور کلی به دنبال تخریب و نابود کردن این جشن ها باشیم، با سازماندهی مراسم ها و آگاهی درباره دیدگاه نیاکانمان به دنبال برگزاری سالم این جشن ها باشیم؟

چند سالی است که گویا رسانه ملی تلاش می کند تا با نشان دادن فیلم های به اصطلاح سطح اول در شب چهارشنبه سوری مردم را در خانه نگه دارد. آیا توجه و آگاهی به دیدگاه نیک نیاکان ما نسبت به آتش و آب نمی تواند راه گشا باشد؟

نوشتار های در پیوند:

جشن چهارشنبه سوری

جشن سیزده به در

فلسفه آتش در آیین زرتشت

دروغ آشکار: سیزده به در و قتل عام ایرانیان!!!

نوروز، از تیر شید(چهارشنبه) تا تیر روز (روز سیزدهم)


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی


نمایش تمام صفحه


نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان