هفت کشور

Seven Countries

پس از پدید آمدن تارنمای خردگان، بسیاری از نوشتارهای این تارنگار به خردگان واگذار شد

واپسین به روز رسانی
فناوری در ایران باستان - شگفتی های تمدن ایران باستان
فرستنده : مجید خالقیان - ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

چشم مصنوعی

چندی پیش کشف اسکلت متعلق به یک زن در شهر سوخته ( واقع در استان سیستان و بلوچستان ایران)  همه را شگفت زده کرد. این زن 30 ساله که 5 هزار سال پیش زندگی می‌کرده ، صاحب قدیمی‌ترین چشم مصنوعی جهان بوده است.

برای تزئین این چشم مصنوعی از مفتول‌های طلا به قطر نصف موی سر انسان به جای مویرگ‌ها استفاده شده است.

به تازگی محققان ایرانی و ایتالیایی، چهره این زن را بازسازی کردند که در موزه ملی هنر شرقی در رم به نمایش درآمد.

 

پلانتاریوم در دوران ساسانیان

آسمان‌نما، فلک‌نما یا افلاک‌نما (planetarium)، تالار یا فضایی است به شکل نیم‌کره و گنبدی‌شکل که در آن به‌جهت آموزش و سرگرمی ستارگان، سیارات و دیگر پدیده‌های سماوی چون: خسوف، کسوف، شفق، فلق، حرکت سیارات، خوشه‌های ستاره‌ای، سحابی‌ها و ... نمایش داده می‌شود.

سابقه طراحی و ساخت پلنتاریوم یا همان آسمان‌نما به قرن هیجدهم میلادی باز می‌گردد اما با توجه به گفته مورخان درمورد دربار ساسانی به نظر می رسد چنین چیزی در آن دوران هم وجود داشته است . دستگاهی که باران مصنوعی تولید می کرده است و رعد و برق به راه می انداخته است . این ها همه دلایلی است برای وجود برق در ایران باستان .

 

هنرهای دستی

ایرانیان نخستین ملتی هستند که به صنعت نساجی (پارچه بافی) پی بردند و در صنعت نخستین فن رنگرزی ، صباغی رنگرزی پارچه ها ، سرامیک و لعاب و در فن بوجود آوردن رنگ های زیبا بر سفال و کاشی پیشگام و استاد و صادر کننده این صنایع و هنر به جهان بوده اند.


comment نظرات ( )
واپسین به روز رسانی

نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان