اصول جشن های ایرانی و تاریخ های متفاوت برای گرامی داشت جشن ها

در گاهشماری ایرانی هر روز ماه نام خاصی دارد. (روز نخست: اورمزد، روز دوم: بهمن، روز سوم: اردیبهشت و...)

بنگرید به: نام روز های ماه در گاهشماری ایرانی

چیزی مانند نام روزهای هفته که امروز رایج است اما برای روزهای ماه. بسیاری از جشن های ایرانی هم بر اساس این گاهشماری گرامی داشته می شوند.

با توجه به نام ماه ها، در هر ماهی که نام روز برابر نام ماه شود؛ جشن ویژه ی آن ماه برگزار می شود. برای مثال روز دوم(بهمن روز) از بهمن ماه، جشن بهمنگان و روز نهم (آذر روز) از آذر ماه جشن آذرگان است.

اما ممکن است با تاریخ های متفاوتی برای گرامی داشت جشن های ایرانی برخورد کرده باشید. این بدان جهت است که در تقویم امروزی، شش ماه اول سال، ۳۱ روز دارد اما به عقیده برخی از پژوهشگران در گاهشماری باستانی، هر ماه ۳۰ روز داشته است و در پایان سال پنج یا شش روز ویژه داشتند.

به عبارت دیگر چون در گاهشماری کنونی ۶ ماه اول سال ٣١ روز دارند، برای همسان شدن روزهای گاهشماری کنونی با روزهای گاهشماری باستان تاریخ هایی بر خلاف روال اشاره شده برای جشن ها در نظر می گیرند که البته شاید این موضوع کمی از زیبایی زمان گرامی داشت جشن ها بکاهد.

به نظر بسیاری از کارشناسان و ایران شناسان، بسیار زیباست که  وقتی تیر روز(روز سیزدهم) از تیرماه فرا برسد؛ جشن تیرگان را گرامی بداریم و با این روش به تمام دانشمندان و بزرگانی که در طول تاریخ به گاهشماری ایرانی پرداختند احترام خواهیم گذاشت. اما برخی از هم میهنان ما معمولا با توجه به هماهنگی با گاهشماری باستان این جشن ها را گرامی می دارند. برای مثال تیرگان را در روز دهم(که بر اساس گاهشماری کنونی آبان روز می شود) از تیر ماه برگزار می کنند.

البته در برخی اوقات،  گرامیداشت جشن ها با توجه به گاهشماری باستان، بسیار مفید واقع می شود و امکان دارد برگزاری برخی از جشن ها -مانند اسپندگان(سپندارمذگان)- بر اساس گاهشماری باستان (یعنی در ۲۹ بهمن) جا افتاده تر باشد.

/ 2 نظر / 49 بازدید
سجاد

(((((""""و در پایان سال پنج یا شش روز ویژه داشتند."""))))) جالبه این متنو میذارید بعد آخرش میاین میگین که جشن سپندار مذگان اگه 29 بهمن برگزار بشه جا افتاده تره؟؟!!! مگه ماه قمریه که جشنو چند روز بیاریمش جلو!!! بعدشم پس چرا بقیه جشنهارو جابجا نکردین؟؟!! طبق محاسبات شما جشن اردیبهشتگان و جشنهای بعد از اون همه باید جلو کشیده بشن!! وااااااااااااای!!! نکنه میخاین بگین جشن نوروز باید 23 اسفند اجرا بشه؟؟؟!! نکنه میخاین بگین که نیاکان ما در دوره ی باستان سواد کافی برای بدست آوردن روز اول عید نداشتن؟؟!! اگه نظرتون اینه پیشنهاد میکنم که در مورد اولین گاهشمار سنگی جهان یکم مطالعه کنید. نقش رستمو میگم دیگه!! در کل ازتون متشکرم

ایران پرست

سلام، چرا نظر منو ثبتش نکردین؟!! از هر نظری که خوشتون نیاد ثبتش نمی کنید دیگه نه؟؟! حتما میخواین بگین که اشتباهی تو یه پست دیگه نظر گذاشتم یا اینکه میخواین بگین که نظرم بهتون نرسید آره؟! نخیر این بهانه ها تکراری شده... الان سه هفته از زمانی که نظر دادم گذشته