آیا آنچه در استوانه کوروش نوشته شده واقعیت داشته است؟

با توجه به آنکه استوانه کوروش بزرگ از آثار باستانی یادبودی می باشد که معمولا این گونه آثار توسط نهاد های قدرت نگارش می یافته اند، هر پژوهشگری ممکن است این پرسش را مطرح کند که آیا آنچه در استوانه کوروش نوشته شده است واقعیت دارد یا فقط یک تبلیغ است؟! چالشی که برای بسیاری از آثار یادبودیِ دوران باستان هم وجود دارد.

 ادامه را بخوانید:

آیا آنچه در استوانه کوروش نوشته شده واقعیت داشته است؟

/ 3 نظر / 47 بازدید
Y

کشتار مردم شهر اوپیس در اطراف رود دجله به دست کوروش رو چطوری توجیه ممیکنید؟)رویدادنامه نبونید، سال هفدهم. منبعی که همزمان با همون منابعیه که اسم بردی(. ضمنا هر فاتحی برای تطهیر چهره خوفناک خودش از این جور فرمانها مینوشت. و استوانه ای که مربوط هست به کوروش ایرانیها بهش لقب منشور حقوق بشر دادن. لطفا منابع خارجی بگید که اونجا نوشته باشه که منشور کوروش،منشور حقوق بشر هست! باتشکر.

مطلب بسیار ارزشمندی بود. خوشم میاد هرچی میگذره حقانیت کورش بیشتر آشکار میشه

شاهین جعفری

بگذارید من جواب جناب واي را بدهم. ايشان زبان مادري و حقوق از دست رفته را بدين شكل دنبال مي كنند= توهين به مفاخر ملي از ديدگاه قومي. طبق منطق اين جوانان عزيز من گيلاني/بختياري اگر ميرزاكوچك خان ، مردآويج ديلمي و يا كوروش و داريوش بزرگ از قوميت هاي من هستند براي من دلپذير باشند اما ستارخان عزيز چون از قوم من نيست بكوبمش!! و بگويم در راه فتح تهران فلان كار را هم كرد!! يا در پارك اتابك .... اين منطق و بدعت ناپسندي است كه اين هموطنان دنبال مي كنند. خط كش قوميتي و ايجاد حس هم وطن گريزي. اما هموطن جناب واي!!!!! ستارخان. باقرخان. كريم خان زند. كوروش بزرگ. داريوش بزرگ. شاه عباس كبير. رئيسعلي دلاوري . مردآويج ديلمي سواي قوم و قبيله اشان فرزند دلير و پر افتخار اين سرزمين هستند. شما مي توانيد از اين همه منابع به چند خط فلان محقق با باياس ارجاع دهيد اما به دو چيز مي رسيد : 1- اين تفكر نه ربطي به زبان مادري دارد و نه عرق مذهبي 2- تلاش براي زدودن نام اسطوره هاي ديني. مذهبي و يا ملي موجب زدودن نام ما خواهد شد. به خود آييد كه آيندگان در مورد همه ما قضاوت خواهند نمود.