آیا قومی به نام فارس وجود دارد؟

این روز ها می بینیم که از قومی به نام «فارس» زیاد سخن به میاد می آید و برخی اوقات، عده ای از هم میهنان ما، «فارس» خوانده می شوند.

بیایید به صورت امروزی به قضایا نگاه کنیم و موارد تاریخی را کنار بگذاریم. آیا با توجه به وضعیت اقوام گوناگون در ایران، قومی به نام «فارس» در ایران وجود دارد؟!  آیا اینکه در برخی اوقات «تهرانی ها»، «شیرازی ها»، «یزدی ها»، «اصفهانی ها»، «مشهدی ها» و... همه با هم یک قوم آن هم به نام «فارس» در نظر گرفته می شوند؛ درست است؟!

ادامه را بخوانید:

آیا قومی به نام فارس وجود دارد؟

/ 11 نظر / 72 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسن خطرناک

برادر خالقیان عزیز خسته نباشی.وبلاگت عالیه از این نظر که نظرات خودت رو شفاف بیان میکنی کانون ایرانشناسی رو هم دریاب که فقط نشر افکار این کانون مقدس تو فضای مجازی دست خودتو میبوسه ولی اگه خواستی با موضوعیت کانون ایرانشناسی وبلاگ راه بندازی تمام نظرات رو به صورت دموکراتیک سهیم کن دوستدار شما یک دوست[اوغ]

حسین

dash majid salam.tahlil va tazakore jalebi bud behet khaste nabashid migam

شاهین جعفری

جناب خالقیان یا توجه به اینکه بنده مدتی است عضو یکی از سایتهای آذربایجانی هستم به این مشکل زیاد بر خوردم. متاسفانه این خرکت نوعی کار تبلیغاتیه و بیشتر مردم ما قبولش ندارند . من دوستان تورک زیادی پیدا کردم که به نوعی نظرشان همینه.

علیرضا افشاری

سلام. درسته. حتا می‌توان به کسانی که روی قومیت تاکید می‌کنند گفت: اگر قوم ماد یا پارت هنوز وجود داشته باشند قوم پارس هم وجود دارد. به نظر می‌رسد پس از شهرنشینی هویت شهری جایگزین هویت قومی شده است. حتا در سفرنامه‌نویسان خارجی دوران صفویه هم می‌بینیم که از مردمان آذربایجان با نام‌های تبریزی، ارموی و... یاد می‌کنند. ظاهرا برجسته شدن هویت‌های قومی سابقه‌ای کوتاه دارد و بیشتر خاستگاهی سیاسی.

علیرضا نورعلی

حالا سوالی که واسه من پیش اومده اینه که "پارس" درسته یا "فارس"؟ اینیکی به اونیکی تبدیل شده یا اونیکی به اینیکی؟ و چرا این تبدیل صورت گرفته؟

لیندا

سلام.چه جالب تا حالا ب چنین چیزی فک نکرده بودم. اگه امکانش هست،بیشتر درباره این موضوع نوشته بشه [گل]

مطلب کیانی زاد

سلام بسیار ممنونم ... تا حالا اینگونه به این موضوع فکر نکرده بودم ... با اجازه ی شما مطلب شما رو داخل وبلاگم قرار دادم... http://www.motaleb.blogsky.com/1392/02/13/post-193/

سید امیرحسین

سلام از دید من دیگر اقوام اشتباه جواب پرسش رو می دن. چرا وقتی از یک اردبیلی می پرسی کجایی هستی می گه ترکم.ما نپرسیدیم قومیتت چیه،فقط پرسیدیم کجایی هستی.ما تهرانی ها و هم نژاد های عزیزمون در سرتاسر حوزه ی فرهنگی ایران به پرسش جواب درست می دیم اینجوری می خواید مارو از هم جدا کنید و البته من یک ایرانی مسلمانم و اصلن و ابدن ناسیونالیسم نیستم.

دکتر طاهره نصر

در راستای توجه به وجود قوم فارس در منابع زیر از قوم فارس نام برده شده است: 1- در کتاب «خاک پارس» تألیف دکتر منصور رستگار فسایی که از صاحبنظران به نام تاریخ و فرهنگ و ادبیات ایران و فارس هستند، در بخش اول که آیینه داران فارس نامگذاری شده است در صفحه 13 قوم پارس که معرب آن فارس گفته شده به صورت کامل توضیح داده شده است و از بعد تاریخی و ادبی این مبحث مورد بررسی قرار گرفته است. این بحث تا صفحه 46 ادامه دارد. اما تعریف کلی گفته شده است که در اصل نام یکی از اقوام جنوبی ایران است که مقر ایشان نیز «پارس» نام داشته است. بنابراین به نام «قوم» اشاره شده است. 2- در فارسنامه ابن بلخی نیز در بخش سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کتاب که در حقیقت موخره کتاب است، به احوال قبیله های کرد و شبانکاره و خلق و خوی مردم این دیار اشاره شده است. 3- در فارسنامه ناصری آمده است: چون میرزا حسن فسایی نقشه فارس را به ناصرالدین شاه تقدیم کرد در ماه ذی الحجه 1296 دستخطی از ناصرالدین شاه به عنوان حاجی معتمدالدوله فرهاد میرزا صادر شد که در آن خواسته شده بود که «مولف نقشه بزرگ مملکت فارس، ترتیب بلوکات و دهات و کوهها و

سعید

درود خود منم دچار این اشتباه فکری شده بودم. منون از اطلاع رسانیتون