جشن آبانگان

در یسنا شصت و پنج فقره ده اهورامزده به پیامبرش می گوید : « نخست به آب روز آور و حاجت خویش از آن بخواه ». باید متوجه بود فرشته آب نیز به همین نام می باشد و به احترام این فرشته باید آب را نگاهداشت و آنرا به نیکی ستود. در ویشتاسب یشت فقره هشت گوید :« آب فر ایزدی بخشد به کسی که او را بستاید». در جشن آبانگان، پارسیان به ویژه بانوان در کنار دریا یا کنار روز فرشته آب را نیایش می کنند. ایرانیان قدیم آب را مقدس می دانستند و هیچ وقت آن را آلوده نمی کردند و آبی را که از اوصاف سه گانه اش (رنگ و بوی و مزه) تغییر می یافت برای آشامیدن و شستشو به کار نمی بردند.

استرابون جغرافی نویس یونانی گوید :« ایرانیان در آب جاری خود را شستشو نمی دهند و در آن لاشه و مردار نمی اندازند و عموماً آنچه ناپاکی است در آن نمی ریزند.»

در صفحه ٢۴۵ ترجمه آثارالباقیه می نویسد: « آبان ماه روز دهم آن آبان روز است و آن عیدی است که بواسطه توافق دو اسم، آبانگان گویند . در این روز زو، پسر طهماسب از سلسله پیشدادیان به پادشاهی رسید و مردم را به کندن نهر ها و تعمیر آنها امر کرد و در این روز به کشور های هفتگانه خبر رسید که فریدون بیوراسب (ضحاک) را اسیر کرده خود به پادشاهی رسیده و به مردم دستور داده است که خانه و زندگی خود را مالک شوند.»

بن مایه:

 عبدالعظیم رضایی. اصل و نسب و دین های ایرانیان باستان. چاپ ششم، تهران: دُر، ۱۳۸۱، ISBN 964-6786-14-6.

/ 5 نظر / 77 بازدید
iran before eslam

درود داش مجید[قلب] میدونستم 10 آبان چشن آبانگان هستش ولی بقیه اطلاعاتشو نداشتم ممنون ازت[ماچ]

پيشوا_حسن_صباح

درود خوش باشيد و پيروز پاينده هست ايران زمين

ایران جاوید

این جشن زیبا بر شما خجسته باد خیلی عالی بود. ممنون[گل]

صبا

براي آذر هم جشن داريم؟! واي ايرانيان جقدر رومانتيك وفوق العاده بودند كاش ميشد اين آيين هارو زنده كرد حتمأ يه تحول رخ ميداد_مثل نوروز_شايدباورتون نشه من نوروزعراق بودم اين عيدايراني اونجاهم بود روزاول فروردين تعطيل رسمي بودهمه ي ماواقعأ تعجب كرده بوديم!!