آیا باید چهارشنبه سوری و سیزده بدر را نابود کرد ؟!

در میان جشن های بجا مانده از دوران باستان درباره دو جشن «سیزده به در» و «چهارشنبه سوری» سخن های زیاد و گاه ضد و نقیض گفته می شود.

مشهور است که به دلیل نحس بودن این روز ها مردم خانه هایشان را ترک می کردند و به جشن و پایکوبی می پرداختند. حتی به تازگی پیوند دادن جشن «سیزده به در» به قضیه ی «استِر و مُردخای» بسیار رایج شده است. جالب آنکه این داستان فقط در منابع یهودی بیان شده است که داستانی را از زمان «اخشورش» یکی از ملوک فارس بیان می کند. بسیاری معتقدند منظور از «اخشورش» همان «خشایارشا»، پادشاه هخامنشی می باشد. گرچه اکثر کسانی که «سیزده به در» را به این داستان مرتبط می دانند با تحریف کردن این داستان به دنبال رسیدن به هدف هستند؛ اما ربط داشتن «سیزده به در» به این موضوع آن هم تنها با در دست داشتن منابعی از قوم یهود کمی دور از تصور به نظر می آید.

وقتی باور های ایرانیان باستان را بررسی کنیم اثری از نحس بودن این روزها به چشم نمی خورد و به نظر می آید که منحوس دانسته شدن این روز ها در دوران بعد از حمله اعراب به ایران و حتی در دوره معاصر بوجود آمده است.

امروز مردم با چهارشنبه سوری به استقبال نوروز می روند و با سیزده به در به صورت رسمی به جشن های نوروزی پایان می دهند. بعید نیست که همین دیدگاه باعث بوجود آمدن این جشن ها شده باشد. اما متأسفانه امروز از روش های خوبی برای برگزاری این جشن ها استفاده نمی شود.

این جشن ها -با هر فلسفه ای- امروز در میان مردم جا دارند و متأسفانه بعضی وقت ها به ویژه جشن های چهارشنبه سوری باعث حوادث ناگوار می شوند. آیا بهتر نیست به جای آنکه برگزاری چهارشنبه سوری را کار احمق ها بدانیم و سیزده به در را روز نسل کشی اجدادمان توسط یهودیان بخوانیم و به طور کلی به دنبال تخریب و نابود کردن این جشن ها باشیم، با سازماندهی مراسم ها و آگاهی درباره دیدگاه نیاکانمان به دنبال برگزاری سالم این جشن ها باشیم؟

چند سالی است که گویا رسانه ملی تلاش می کند تا با نشان دادن فیلم های به اصطلاح سطح اول در شب چهارشنبه سوری مردم را در خانه نگه دارد. آیا توجه و آگاهی به دیدگاه نیک نیاکان ما نسبت به آتش و آب نمی تواند راه گشا باشد؟

نوشتار های در پیوند:

جشن چهارشنبه سوری

جشن سیزده به در

فلسفه آتش در آیین زرتشت

دروغ آشکار: سیزده به در و قتل عام ایرانیان!!!

نوروز، از تیر شید(چهارشنبه) تا تیر روز (روز سیزدهم)

/ 3 نظر / 120 بازدید
الهام

سیزه بدرخوب است اما چهار شنبه سوری به دلیل اینکه در این زمان تبدیل به چهار شنبه سوزی شده خوب نیست[افسوس]

الهام

فقط مواظب باشید وبلاگتونو فیلتر نکنن اخه خیلی خفن نوشتی[لبخند]

رضا

چند سالی است که یک رسم یا سنت یا جشن ابتدا منحوس شمرده میشود و بعد ممنوع اعلام میشود و بعد از چند سال تهاجم فرهنگی کشف شده اعلام میگردد. کمی به جک های قومیتی (پیش از تولد موبایل)که توجه کنیم با سرعت باور نکردنی در کشور پخش می شد بیشتر در نکوهش یک فضیلت ایرانی است تا فقط خنده(احترام گیلکی به آزادی زن-احترام لر به آب روان-احترام اصفهانی به حساب و درآمد-جدی بودن و رسمی بودن آذری). چند صباحی است که بین سرمه چشم و شیطان پرستی رابطه کشف می شود. زلزله بم به بی حجابی فرانسه مرتبط میگردد. انگار برنامه و قسم جلاله در کار است که باید خرافات و .... به ایرانی تزریق شود. بحث فراماسون تنها در ایران و چند کشور عربی جریان دارد. ۳۶۵ روز عزاداری نماد درک و فهم ما شده.