تخریب تخت جمشید و ارزش تخت جمشید

 

کاخ پارسه یک مکان فرهنگی

اشتباه بزرگی است که تصور کنیم تخت جمشید یک مقر سلطنتی بوده است . این بنا یک مرکز معنوی و آیینی بوده است و پایتخت های سیاسی و اداری شهر های دیگر بوده اند . شاید بتوان گفت غرض اصلی این ساختمان آن بود که مرکز معنوی و آیینی کشور و کاخ عظیم و با شکوهی برای برگزاری مراسم نوروز باشد .

 

تخت جمشید یا کاخ پارسه ؟!

از کتیبه های بدست آمده می توان نتیجه گرفت نام اصلی تخت جمشید ، پارسه بوده است . تخت جمشید نامی است که مورخین بعد از اسلام به کاخ شاهان هخامنشی نسبت داده اند و علت هم آن بود که آنان آنطور که باید و شاید به تاریخ باستانی و حقیقی ایران بواسطه از بین رفتن مدارک و اسناد کتبی در حملات [و سلطه ] مقدونیها و تازیان آگاهی نداشتند و از روی داستان ها و مانده های اوستا و اطلاعاتی که سینه به سینه گشته و بیاد مانده بود این بنای عظیم را همان دژ و تختی که جمشید ساخت دانسته اند .

 

کاخ پارسه یک مکان بین المللی

همانطور که در حکاکی های تخت جمشید می بینیم ، مردان زیادی در حال مهرورزی به یکدیگر لبخند می زنند و این حکاکی ها صلح و صفای زیبایی را نمایش می دهند . شاید تصور کنید همه ی این افراد ایرانی هستند ، اما حقیقت این است که این مردان از اقوام گوناگون با فرهنگ های متفاوت می باشند .

جالب است بدانیم ، هنر هخامنشی که اوج آن را در تخت جمشید می بینیم از هنر تمام اقوام متمدن آن روزگار تأثیر پذیرفته است. پادشاهان هخامنشی به منظور اتمام طرح ها و برنامه های بزرگ معماری و ساختمانی ، در تمام قلمروی پهناور خود ، هنرمندان و صنعتگران آزموده و مورد نیاز را جستجو می کردند .

کلده و آشور بیشترین تأثیر را در هنر هخامنشی داشته اند و معماری هخامنشی ، مانند معماری یونانی از هماهنگی و تناسب خاصی برخوردار می باشد و البته به نظر می رسد مهندسین مصری هم در ساخت این بنا ها نقش مهمی داشته اند.

می دانیم که پیروی از یک اصول و روش مشخص بسیار منطقی تر و البته باعث بهره وری بیشتر می شود. در کنار هم قرار دادن این همه هنر های گوناگون ، از اقوام مختلف کار بسیار سختی بوده است و زیبا شدن این معماری نشان از بررسی ها و خردورزی های دقیق و طولانی دارد . مشهور است که قبل از ساخت کاخ پارسه ماکت هایی برای آن تهیه شده است.

اما به راستی چرا سعی شده است همه ی این هنرها کنار هم آورده شوند ؟!

وقتی به شرایط حکومت هخامنشی نگاه می کنیم ، متوجه می شویم که اقوام زیادی را در خود جای داده است . همانطور که از حکاکی های تخت جمشید پیداست ، اقوام گوناگون با لباس های مختلف و البته به صورت یک شکل ترسیم شده اند. با توجه به این موارد می توان گفت ، گردآوری این همه هنر در کنار یکدیگر ، باز هم نشانی از احترام به تمدن و هنر اقوام گوناگون در شاهنشاهی هخامنشی می باشد .

می توان کاخ پارسه را یک محیط بین المللی دانست .

 

رعایت حقوق کارمندان در ساخت کاخ پارسه

لوح های گِلیِ به جا مانده از دوران هخامنشی به ما نشان می دهند که کارگران سازنده تخت جمشید برده نبودند و حقوق دریافت می کردند . کارگران چه خانم و چه آقا مطابق با مهارت و ماهیت کاری که انجام می دادند به صورت نقدی یا جنسی حقوق مناسب دریافت می کردند .

پروفسور ماتیو استلپر زبان شناس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو در هنگام خواندن یکی از این الواح می گوید : «در اینجا می خوانیم که یازده کارشا تقریبا معادل یک کیلو گرم نقره یه عنوان کارمزد به گروهی از کنده کاران چوب و هنرمندان نقش آفرین در تخت جمشید پرداخت شده است. » وی همچنین اشاره می کند که : «نوشته های زیادی داریم در مورد پرداخت جیره و مایحتاج ویژه به مادرانی که به تازگی دارای فرزند شدند به طوری که مایحتاج یک ساله ی این مادران فراهم می شد.»

دکتر عبدالمجید ارفعی زبان شناس بنیاد پژوهشی پارسه – پاسارگاد می گوید : «در خیلی از مورد ها زن هایی هستند که نزدیک به دو برابر یک مرد حقوق می گیرند.»

این شاید از مهم ترین و درس آموز ترین مواردی باشد که از تخت جمشید به یادگار مانده است.

یاری نامه ها:

تخت جمشید شکوهی شگفت – علیرضا آزاد آور

باستان شناسی و هنر دوران تاریخی ماد ، هخامنشی ، اشکانی ، ساسانی – علی اکبر سرفراز ، بهمن فیروز مندی

مستند شکوه تخت جمشید –  کارگردان : فرزین رضائیان

نشریه نیلوفر ایرانی 

دیگر نوشتار های از این دست:

قتل عام ایرانیان در زمان هخامنشی!! (دروغ آشکار)

کاخ پارسه ( تخت جمشید ) محل برگزاری بزرگ ترین جشن های نوروزی در طول تاریخ

عکس های متناسب زمینه (Wallpaper) از پارسه

iPad در دست هدیه آوران هخامنشی (عکس)

عکس های جالب به جا مانده از هخامنشیان

شاهنشاهان ظالم هخامنشی یا فرهنگ و تمدن ایران باستان

نمایشگاه عکس دوره باستان

 

متأسفانه بر روی یک اشتباه دیدگاه های بازدیدکنندگان که ۴۱ دیدگاه بود حذف شد

/ 0 نظر / 344 بازدید