فیلم خشایارشا Xerxes باز گشت دوباره 300

حتما فیلم 300 را همه به یاد می آوریم .

فیلمی که با مخالفت های زیادی روبرو شد . دامنه مخالفت ها حتی به یونان هم رسید . فیلمی که گویا به دلیل عجله در ساخت آن به طوری که دلخواه سازندگانش بود به پایان نرسید .

بسیاری بر سیاسی بودن این فیلم تأکید دارند .

اما متأسفانه سازندگان آن فیلم در ادامه کار قبلی خودشان قصد دارند فیلمی با نام خشایارشا را اکران کنند .

گفته می شود کار ساخت این فیلم در سال 2011  به اتمام می رسد .

فرانک میلر که فیلم 300 را ساخته بود در این فیلم هم از مهره های موثر است و به عنوان نویسنده این فیلم معرفی شده است .

البته به طور قطعی هیچ چیز مشخص نیست همانطور که وب سایت هایی که درباره این فیلم نوشتند بسیار ناقص هستند و هنوز اطلاعات دقیقی درباره این فیلم نیست .

گفته می شود این فیلم دوران جوانی خشایارشا را در زمان پدرش داریوش بزرگ به تصویر می کشد و داستانش درباره جنگ ماراتن است .

البته فیلم 300 فیلم بسیار منفوری شناخته شد و برخی آنرا دستمایه طنز فیلم های خود  قرار دادند و فیلم هایی که بویی از مسخره کردن فیلم 300 داشت را ساختند.

مدتی بود که خبر های خوشی از سینمای جهان درباره ایران باستان می شنیدیم . فیلم هایی مانند شاهزاده پارس و یا انیمیشن شاهنامه . اما بازگشت 300 این بار در قالب فیلم خشایارشا  مطمئنا خاطرات تلخی را برای ما رقم خواهد زد .

البته مطمئنا آگاهی قشر متوسط و تحصیل کرده جامعه ما نسبت به زمان ساخت فیلم 300 درباره تمدن هخامنشیان و ایران باستان بسیار افزایش پیدا کرده است این نشان از مقابله فرهنگی مردم ما با این گونه فیلم ها است اما کاش کسانی که می توانستند در مقابله جدی تر با این گونه دست درازی ها نقش ایفا کنند به صحنه می آمدند و فیلم هایی قوی تر از 300 و ... می ساختند . اما گویی ایدئولوژی حاکم بر جامعه ما برای این گونه مسائل چندان دلسوز نیست .

البته در این سال با حوادثی مانند رونمایی از منشور کوروش در ایران مواجه شدیم که دریچه هایی از امید را برای ما باز کرد . باید دید آیا این رویکرد همیشگی است و یا مختص به دوران کوتاهی بوده است .

/ 3 نظر / 85 بازدید
عارفه

کاش برای مقابله ،ایران یه فیلم از عظمتش می ساخت ... بقیه ی کشورا از عظمت و تمدن نداشته شون فیلم میسازن اما ما ........ نمی خوام یک بعدی باشم ؛ قصدم فقط گله كردن نيست اما حس حقارت رو نميشه تحمل كرد يعني نبايد تحمل كرد مخصوصا وقتي پاي ابروي وطن در ميون باشه ... از درون كشور داره به هم مي ريزه ... شايد با اين اوضاع توقع من بيجا باشه ................... سپاس از اطلاع رسانيت [گل]

من نمی دونم چرا این صدا و سیما حتی یک لحظه در فکر ساختن فیلمی حقیقی از دوران باستان ما نمی کند. جز اشک ریختن چه می توان کرد............

لیندا

حالا فعلا اجازه بدین قهرمانای ملی کره رو مثل جومونگ معرفی کنن نوبت به قهرمانای ملی خودمون مثل کوروشم میرسه بازم دم اونا گرم که با ساختن چنین فیلمایی باعث میشن مردم کشورمون درباره ی تاریخ کشورشون کمی مطالعه کنن[ناراحت]