آیا خورشید ومهر یکسان هستند؟!

گرچه امروز، واژگان «مهر» و «خورشید» به جای یکدیگر به کار می روند؛ اما به نظر می رسد مفهوم «مهر» بسیار فرا تر از «خورشید» است. مهر به معنای محبت می باشد و در طول تاریخ در قالب های گوناگون و با روش های ویژه ستایش شده است.

فریدون جنیدی – که آگاه به زبان های باستانی ایران است – درباره ی مهر می گوید:« بسیاری از محققان مهر و خورشید را یکی می دانند اما واقعا چنین نیست زیرا که اگر این دو یکی بودند، خورشید روز را جدا از مهر روز نمی آوردند.» (لازم به ذکر است که هر کدام از روزهای ماه در گاهشماری ایرانی، یک نام ویژه دارد.)

از طرفی خورشید و مهر بی ارتباط به یکدیگر نیستند. چنین می نماید که خورشید نمادی از مهر بوده است؛ از همین رو میوه هایی مانند انار و هندوانه نماد شب یلدا هستند زیرا با رنگ سرخ و شکل دایره ای یاد آور خورشید می باشند. اما باید بپذیریم که در طول تاریخ این امکان وجود داشته که مهر و خورشید یکسان تصور شوند اما با بررسی بیشتر در می یابیم که «مهر» مفهومی فرا تر از «خورشید» داشته است.

میوه هایی مانند انار و هندوانه نماد شب یلدا هستند زیرا با رنگ سرخ و شکل دایره ای یاد آور خورشید می باشند

/ 4 نظر / 74 بازدید
sepide

hamchon hamishe ali

Maryam

[گل]

سهیل

سلام.وب بی نظیره از هر نظر.فقط آقای خالقیان من از مطالبتون میتونم استفاده کنم؟به اسم خودتون.حتما جواب بدین بهم.به ایمیلم.,,

لیندا

[گل]