در باب ایران زمین و توران زمین

بحث درباره محدوده ایران زمین و توران زمین در اسطوره های ایرانی از جمله در شاهنامه، همواره مورد توجه قرار گرفته است و این روز ها می بینیم که سوء استفاده هایی هم از این موضوع می شود. برای مثال درباره برخی از سرزمین ها این چالش بوجود می آید که بالاخره بخشی از ایران زمین بوده اند یا توران زمین؟! اما نکته آنجاست که توران زمین یک کشور مقطعی بوده است و با توجه به شاهنامه مردمانی که زیر سلطه فرمانروایان توران بودند ابراز نارضایتی می کرده اند.

 ادامه را بخوانید:

در باب ایران زمین و توران زمین

/ 6 نظر / 90 بازدید
زادچهر

همیشه راجب این نوشتار داستان های پراکنده خونده بودم و ذهنم مزتب نبود. اما با خوندن این نوشتار پر ارزش شما تمام ابهاماتم برطرف شد. سپاس فراوان.

ارتیاس

درود بر مجید جان عزیز مطالبتون مثل همیشه پر بار و مفید بود همانطور که گفتید توران سرزمین موقتی بود یا بهتر بگیم آریایی های صحرانشین و یا سکاهای شرقی بودند که فاقد تمدن و شهرنشینی بودند از تورانیان با نام های هون های سفید و یوژی ها و ....هم نام برده میشه که مومیایی های کشف شده پوریم گویایی این مطلبه که تورانی ها در مغولستان هم حضور داشتند

رضا

خیلی نبشته فوق العاده ای بود تبریک میگم آفرین

ایرانیم

سلام و درود آقای خالقیان عزیز خیلی عالی بود لذت بردم از وبلاگ زیبا و مطالب با ارزشتان , خوشحال میشم افتخار بدهید و به وبلاگ ناچیز ما هم سری بزنید , از مطالبی که اخیرا به زبان انگلیسی نگاشته اید بسیار خرسند شدم امیدوارم فراگیر شود بلکه ضمینه معرفی کشور عزیزمان ایران به دیگر کشورهای جهان شود [لبخند] , مردم توران زمین آمیختگی فرهنگی و گویشی بسیار سمیمی با فرهنگ کشورمان دارند بسیاری متاسفانه قبلا تورانیان را غیر ایرانی و می پنداشتند ولی امروز شاهد افزایش آگاهی ها در بین بسیاری هستیم که آن نیز نتیجه تلاشها و زحمات با ارزش انسانهای بزرگی چون شما است پیروز باشید و پایدار ... پاینده ایران ... [گل]

شاهین جعفری

نوشته بسیار زیبا و وزینی بود و ای کاش بتوان برای این مطلب چندین کنگره در سطح ملی برگذار نمود و انقدر تکرار کرد تا بعضی آذربایجانی های عزیز ما از خلط توران و ترکها رها شوند. البته این خلط توران و ترکها مربوط به امروز و معاصر نیست و به نوعی بر می گرده به جعلی که فرزندان مسعود غزنوی و بعدها سلجوقیان از افرسیاب شاهنامه نمودند. طوری که در مواقعی سلسله های ترک ایران زمین به آل افراسیاب هم معروف شدند. در حالی که بین سکاها و ترکها همانقدر شباهت است که بین سامی ها و مایاها!!!