نوروز، از تیر شید تا تیر روز

جدا از نوشته های تاریخی و گفته پژوهشگران درباره دو جشن چهارشنبه سوری و سیزده به در، علاقه مندم در این نوشتار آنچه برایم شگفت انگیز می نمود را درباره این دو جشن بیان کنم:

امروز مردم ما با چهارشنبه سوری به استقبال نوروز می روند و با سیزده به در به صورت رسمی به جشن های نوروزی پایان می دهند. بعید نیست که همین دیدگاه باعث بوجود آمدن این جشن ها شده باشد و جالب آنکه هر دو جشن با تیر ارتباط دارند. (درباره تیر بخوانید: جشن تیرگان)

می دانیم که در گاهشماری ایرانی هر روز ماه نام خاصی داشته است و روز سیزدهم هر ماه را تیر روز می نامیدند. پس سیزده فروردین که مشهور به سیزده به در است با تیر ارتباط پیدا می کند و در تیر روز قرار دارد.

 

برخی از پژوهشگران معتقدند در دوران کهن روزهای هفته هم مورد توجه آریایی ها و به طور کلی هند و اروپاییان بوده است و نام روزهای هفته اروپایی یادگاری از همان دوران است.

 

یک شنبه - مهر شید (Sunday)

دو شنبه - ماه شید (Monday)

سه شنبه - بهرام شید (Tuesday)

چهارشنبه - تیر شید (Wednesday)

پنجشنبه - اورمزد شید (Thursday)

آدینه - ناهید شید (Friday)

شنبه - کیوان شید (Saturday)

 

مشاهده می کنیم که چهار شنبه هم با تیر پیوند دارد و نامش تیر شید بوده است.

پس ما در تیر شید به استقبال نوروز می رویم و در تیر روز جشن های نوروزی را پایان می دهیم. یعنی جشن های نوروزی از تیر شید تا تیر روز برگزار می شود. تیر نمادی از رحمت خداوند است و رحمت الهی در نوروز به اوج می رسد.

هرچند منابع کافی و دقیقی برای اثبات این موضوع از نظر تاریخی وجود ندارد اما می توانیم از این اتفاق زیبا بهره ببریم و با سازمان دهی این جشن ها که امروز در میان مردم جای دارند، علاوه بر ایجاد زمانی شاد و مفید برای مردم، اندیشه های پاک و زیبایی را رواج دهیم و از تحریف همه جانبه جشن های باستانی جلوگیری کنیم.

نوشتار های در پیوند:

بی ربطی سیزده به در به قتل عام شدن ایرانیان!

کاخ پارسه (تخت جمشید) محل برگزاری بزرگ ترین جشن های نوروزی در طول تاریخ

آیا باید چهارشنبه سوری و سیزده به در را نابود کرد ؟!

چنین جشن فرخ از آن روزگار / بمانده است از آن خسروان یادگار

هفت

/ 5 نظر / 59 بازدید
پرستو

درود مطلبت رو خوندم و خوشبختانه به اطلاعاتم افزوده شد. از اون جایی که مدتی حضور ندارم و به مسافرت می روم مطلب نوروز و هفت سین رو زودتر گذاشتم براش خیلی وقت گذاشتم که ژر باز باشه منتظر نظرت هستم

نگار

سلام جوجو ! خسته نشدی این قدر خودتو اذیت می کنی تو حرف زدن ... فکر کنم وقتی می خوای مطلب بنویسی یک لغت نامه ایران باستان کنرت میذاری کلماتتو از تو اون انتخاب می کنی ...

Sepehr

سال نو بر شما ایرانیان شاد باد سال نو رو به همه پارسی زبانان شادباش ميگویم و آرزو دارم كه سال جديد را همراه با شادي و يكرنگي آغاز و به سلامت به پايان برسانید .

مهرداد

درود بر مجید گرامی[گل] از نوشتارهای میهن دوستانه ی شما سپاسگزارم. نوروزتان پیروز[گل][لبخند]

بانک واژگان پارسی

درود بر شما همیهن گرامی نوروز بر شما فرخنده باد. امیدوارم سال بسیار خوبی داشته باشید. پیروز و سرافراز باشید.