مانی Mani

مانی را می توان یکی از اشخاص تأثیر گذار جهان باستان نامید. شاید خردمندی و دانایی مانی باعث می شد که گفتار او برای دانایان مفید باشد و به واسطه نگارگری و هنرمندی اش برای عوام جذاب بود. به نظر می آید او خیلی خوب نگارگری را می دانست و همچنین در پزشکی هم دستی بر آتش داشت.

مانی با دانستن از فرهنگ ها و آیین های ملل گوناگون شاید به دنبال دوستی و مودت بین مردمان گوناگون با دین ها و آیین های مختلف برآمد. مانی هم برای بودا، هم برای زرتشت و هم برای عیسی احترام ویژه ای قائل بود از این رو مورد توجه ملل گوناگون از شرق تا غرب عالم قرار گرفت. شاپور یکم، شاهنشاه ساسانی از مانی استقبال کرد و این موضوع شاید با توجه به سیاستمداری شاپور بود.

هر چند فلسفه آفرینش نخستین انسان در آیین مانی چندان به دل نمی چسبد و این چنین می نماید که برخی از اعتقادات مانویان ناخوشایند بوده است؛ اما به نظر می رسد پیروی از نیکی و روشنایی، بیشتر از هر چیز دیگری مورد توجه مانی و پیروانش بود. این موضوع که آیا مانی به راستی پیامبری از جانب خداوند بوده است یا خیر همیشه مورد توجه پژوهشگران بوده است اما شاید مانی با دیدن اوضاع و شرایط آن عصر، معرفی خود به عنوان پیامبر را تنها راهی می دانست که مردم را به اندیشه هایش فرا بخواند تا به نظر خودش راه درست را به مردم نشان دهد. اما هیچ چیز غیر ممکن نیست و علم ما محدود است؛ شاید مانی به راستی پیامبری از جانب خداوند باشد.

برخی از علمای زرتشتی و مسیحی مخالفت شدید با مانی داشتند و همین موضوع باعث بروز غرض ورزی های زیادی علیه مانویان شد؛ اما اگر بخواهیم به حقیقت ایمان و اخلاق پاک و لطیف مانویان پی ببریم باید کتابی مشهور به «اعتراف نامه نیوشاگان(سماعون)» را بخوانیم که ترجمه آن به زبان ترکی قدیم اویغوری تا امروز باقی مانده و در ضمن نسخ خطی تورفان کشف شده است.

به هر حال اندیشه های مانی هم ممکن است از نظر ما خوبی ها و بدی های خودش را داشته باشد اما نباید از آموزه های نیک مانی و تأثیر گذاری او صرف نظر کنیم.

با سپاس از:

ایران در زمان ساسانیان، آرتور کریستنسن

بن مایه های فرتور ها:

secondlife.ir

wikipedia

کتاب مانی پیامبر صلح و دوستی

/ 3 نظر / 164 بازدید
غزاله

بازم اطلاعات بسی آموزنده [دست] فقط عجب نقاشای ناشی بودن ! چرا بدبختو این جوری کشیدن ؟! کابوس نبینیم خوبه امشب! [نیشخند]

غزال

آره واا.. ! تا صبح نخوابیدم ! من بودم بهت می کشیدم ! [نیشخند]

کوروش

غزاله خانم لابدترجیح میدن عکس تموچین ویاتیمورچلاغ روببینن تاخواب آرامی داشته باشن