کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

روایت های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه به چشم می خورد و ممکن است با توجه به دگرگونی های زبان پارسی از باستان تا دوره بعد از اسلام، نام کوروش با نام هایی مانند کیخسرو یا فریدون در شاهنامه ثبت شده باشد.

 ادامه را بخوانید:

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

/ 16 نظر / 90 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید

بسیار اندیشمندانه بود. امیدوارم آقای غیاث آبادی هم این نوشته رو بخونن و در سایتشون دست از ناچیز خواندن کورش بردارند. از دید من کورش و کیخسرو می تونن یکی باشن.

محمد

سلام ممنون از مطلب خوبتون. من هم مطلبی در این موضوع دارم خوشحال می شوم بخوانید و نظر دهید.

feredsah

سلام دستتون درد نكنه بعضي ها تازه به جايي ميرسن در مورد چيز هايي حرف ميزنن كه يه بچه مي تونه بفهمه راست و دروغش رو از شما يه دنيا ممنونم برا اين مطلبتون .

حمید

با سلام متن مقاله کاملا مستند به کتب تاریخی بود، اما متاسفانه برای بنده قانع کننده نبود. با کمال احترام خدمت شما عرض کنم که بیشتر به نظر میومد شما در حال دست و پا زدن بودید تا بگید که کوروش با القاب و اسامی دیگه در شاهنامه گرانقدر جناب فردوسی اومده و یا اینکه کوروش فریدون یا کیخسرو بوده اما با این حال نتیجه گیری آخر هم قانع کننده نبود. در هر صورت در مقاله شما ممنونم و اینکه در مقاله تون از کتب تاریخی استفاده کردید، کاملا جای تشکر داره.

مفتخر

شخصی به نام حمید نوشته: از دید من کورش و کیخسرو می تونن یکی باشن پیشنهاد می کنم دیدگاهتان را به باستان شناسان و شاهنامه پژوهان عرضه کنید تا از "دید" شما نهایت بهره را ببرند. اسکندری که در شاهنامه از او یاد شده نیز با منطق این نوشته با اسکندر مقدونی شباهت دارد و آمیختگی و ... باعث شده در شاهنامه نام پدرش عوض شود. اگر منطق مطلب را دنبال کنیم به همان علت "شباهت" اسکندر هم همان اسکندر مقدونیست. اگر هدفت خیر بود آخر داستانت نتیجه می گرفتی که اسکندر شخص دیگری ست اما چون میدانی مخاطبت عوام هستند و خیلی اهل مداقه نمی باشند، اول حکم صادر کرده ای که اسکندر ، اسکندر مقدونی نیست به یک علت، اما بعد آسمان ها را به هم بافته ای که بگویی کورش با چند نام و سرگذشت در شاهنامه "شباهت" دارد!

مهرداد

انصافا عجب مطلب قشنگ و پر مایه ای بود. خیلی استفاده کردم

آرش

بله یاد کردار نیک کوروش همواره در خاطره ایرانیان باقی مانده و نسل به نسل و سینه به سینه آن را انتقال داده اند. درود بر این بزرگمرد تاریخ جهان

sajad

داداش دستت درد نکنه خیلی عالی بود.واقعا استفاده کردم

بیک بابا

آخر سر کورش کیست؟ داریوش کیست؟ با کدام نام شاهنامه به تحقیق مطابقت دارد؟

یاسر

ما به هیچ عنوان از کورش اطلاعات کافی نداریم حتی منابع تاریخی نیز مطالب مختلفی بیان کرده که بسیار مبهم است . بنابراین ما یک تصویر کلی از کورش داریم که ممکن است کشف ها یا تحقیقات جدید تصویر ما را از کورش دگرگون سازد من هم فکر می کنم بیشتر با کیخسرو همخوانی دارد .