اندیشه کوروش

چنین می نماید که بسیاری از مردمان گیتی کوروش را می ستودند و به وی می بالیدند. او را فرستاده ای از جانب خدای خویش می دانستند چرا که کوروش همه آنها را با هر نژاد و زبانی ارج می نهاد و گویی همه ی مردم را یکسان می پنداشت.

سعدی خوش سخن چه زیبا این اندیشه را شرح داده است:

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند


 

بردباری کوروش در برابر آیین های گوناگون هویدا بود. او پرستشگاه ها را از نو بازسازی کرد و همه باور ها را پاس می داشت.

گویی همانند رند خوش مسلک شیراز، اینچنین می اندیشید:

همه کس طالب یارند، چه هشیار و چه مست

همه جا خانه عشق است، چه مسجد، چه کنشت


 

بخشایش کوروش ستودنی است. به نگر(نظر) می آید وی بسیاری از دشمنان خویش - حتا(حتی) آنهایی که نخست خواستار یورش به سرزمینش بودند- را می بخشید و آنها را بزرگ می داشت.

او باور داشت که خداوند بزرگ راهی برای بازگشت آنها به نیکی گذاشته است و به این گفتار زیبا از مولانا باور داشت:

صد بار اگر توبه شکستی باز آی

کین درگه ما درگه نومیدی نیست

 

شاید بتوان گفت کوروش بزرگ پیش از آنکه یک فرمانروای برجسته بوده باشد، یک اندیشمند و خردمند توانا بوده است.

هنگامی که به اندیشه ها، کردار و گفتار بزرگان این سرزمین نگاهی می اندازیم، پی می بریم که آنها  آبشخور یکسان فرهنگی دارند. کسانی که با بازه زمانی نزدیک به هزار سال از یکدیگر می زیسته اند، گویی همانند یکدیگر می اندیشیدند. شگفت آور است!!

درباره کوروش بزرگ بخوانید:

فرتور هایی (تصویر هایی) از کوروش بزرگ

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

کوروش بزرگ در نگاهی کوتاه

گفته هایی از کوروش بزرگ

زاد روز کوروش بزرگ - هفتم آبان یا چهارم شهریور؟!

اندیشه کوروش

ذوالقرنین

/ 13 نظر / 161 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوالفضل

سلام زنده باد کوروش کبیر از مطلبتون لذت بردم,موفق باشید[دست] اگه دوست داشتید به ما هم سر بزنید[گل]

شقایق

افتخار میکنم به کوروش به هخامنسش که همین دوزار ابرو هم از آن آنهاست

جوادزاده

دوست عزیز زحمت کشیدید اما بحثهایی است که مشکلی از ما حل نمیکنند. افتخارات زمان نزدیک ما آنقدر عظیم است که کوروش در میان آنها مثل کاهی در میان انبوه جواهرات است. موفق باشید

سیما

آفرین من عاشق کوروش کبیرم شاید اگه الان بود دنیا اینجوری نمیشد

شاهزاده پارسي

درود... تارنگار نيکويي داريد... من عاشق کوروشم و او را ديوانه وار پرستش ميکنم... خرسند ميشم به تارنگار منم سر بزني و اگه دوست داشتي منو لينک کني و بگي شما رو با چه اسمي لينک کنم؟ بــــدرود...

باانصاف

دوست عزیز بایدبدانیدکه فتوحات درزمان قدیم لازمه اش قتل وکشتارانسانهای بیگناه دیگرهم بوده چرابه فتوحات کوروش افتخارمی کنید ؟ آیابه جزاینکه باکشتاربدست آمده ؟ آنوقت یونانی هاهم هرچنداسکندرکشتارنموده بایدافتخارکنند تجلیل ازکوروش اززمان رضاشاه تلقین شده وازجنایات اوحرفی به میان نمی آید. اگرتاریخ رابخوانید کشتاربابل وقتل یک جای صدوبیست وهشت هزارنفروی رانیزبنویسید

زهرا

سلام از زحمات شما واقعاً سپاس گزارم. اما واقعاً اینا چه فایده ای داره؟ به قول معروف از ماست که بر ماست. بارها اشکم دراومده به خاطر مظلومیت کوروش بزرگ که بین مردم خودشم غریبه. اصولاً مردان خدا همه غریبن...!

مفتخر

ترجیح می دم به علما و حکمای یونان افتخار کنم تا به کورش شما! فکر کردید با عناوینی مثل نوشته شده در کتیبه ها، دانشمندان گفته اند، پژوهش ها نشان داده اند و ... ، حرف هایتان برای اهل علم قابل قیول است؟ خردمندی و اندیشمندی را فقط در کورش می بینید و اسکند مقدونی فاقد این صفات است؟

اشکان

چناب مفتخر که به حکمای یونانی افتخار می کنی، بد نیست بدونی که همون حکمای یونان به کورش کبیر افتخار می کردند و حتی خیلی هاشون تحت تأثیر حکمت ایرانیان بودند. کسانی مثل گزنفون که بهترین شاگرد سقراط بود اعتراف می کنند که آنچه می گویند از کورش یاد گرفتند.

satia eram

با سلام ممنون به خاطر مطالب گرانبها و عكس هاي بسيار زيبا