در پی کاوش ها در پارسه،آبراهه های ۲۰ متری پیدا شد

«علی اسدی» در این‌باره به CHN گفت: «طرح اولیه این پروژه ۲ سال پیش به پایگاه پارسه و پاسارگاد ارائه شده بود که البته این طرح بعد از ۲ سال با هدف دفع آب‌های سطحی از آبراهه‌های زیرزمینی و مشخص شدن بخشی از مسیر کانال باستانی صورت گرفت.»

وی افزود: «نزدیک به یک ماه است که این پروژه شروع شده و اطلاعات و داده‌هایی که تاکنون به‌دست آمده بسیار قابل تامل است. کاوش در امتداد ضلع جنوب خاوری تخت‌گاه و محلی که خروجی تمامی کانال‌های زیرزمینی در آن‌جا قرار گرفته آغاز شده و با یک خط مستقیم به سمت جنوب ادامه دارد. بخشی از این کاوش شامل برداشت خاک‌های کاوش‌های پیشین تخت جمشید است که در برخی قسمت‌ها بیش از ۵ متر ضخامت دارد  و قطعات سنگ‌های دارای نقش برجسته نیز از این خاک‌ها بدست‌ آمده است. با این‌حال لایه‌های زیرین این خاک‌‌ها شامل بخش‌های کاوش نشده‌ای است که ۲۰ متر کانال در این قسمت شناسایی‌ شده‌است.

به‌گفته وی، به ‌نظر می‌رسد مسیر این کانال‌ها به‌گونه‌ای بوده که پس از کمی امتداد به سمت جنوب به طرف شرق منحرف شده و احتمالا در نقطه‌ای بین ضلع جنوبی تخت‌گاه و مجموعه بناهای برزن جنوبی به‌کانال دیگری که از طرف برزن جنوبی به سمت شمال امتداد داشته می‌پیوسته است.

اسدی در ادامه بیان کرد: «ادامه کاوش‌ها در جهت شناخت بهتر این کانال و همچنین باز کردن یک مسیر اضطراری برای دفع آب‌های جمع‌شده در کانال‌های زیرزمینی ادامه دارد.»

/ 2 نظر / 62 بازدید
jinoos

جل الخالق ! ببین عقل یک عمله بنا تو اون موقع از 70 میلون جمعیت الان بیشتر بوده [نیشخند] خب تتو که آپ می کنی راهتو کج کن و وب منم بیا دیگه [منتظر]

سوشیانت

درود مجید جان به روزم راستی من تنها نگران اینها به بهانه کاوش دست به تخریب و غارت بزنن ایرانیای امروز رو که میشناسی