نوروز جاویدان

شاید ویژگی این جشن این باشد که در هر زمان با توجه به دین و مذهب مردمان آن زمان گرامی و آیین های پیشین هم نگاه داشته می شده است. به طوری که مردم به دیده ی احترام به آیین های گذشته نگاه می کردند.

با خودم اندیشیدم که آیا نوشتاری پژوهشی درباره ی نوروز بگذارم یا نه و به این نتیجه رسیدم که این فضای مجازی پر از دانستنی های نیک درباره ی نوروز هست و دیگر نیازی به توضیحات بنده ی حقیر نیست.

مهم ترین چیزی که در نوروز جلوه می کند نگاه مردمان ایران به طبیعت و بهار است و شاید جاودانی نوروز هم از همین نگاه نیک نیاکان ما سرچشمه گرفته است.

نوروز در هر زمان و هر مکان قابل گرامی داشته شدن است. شاید در همه ی دین ها و مذهب ها به دیده ی نیکی به آن نگریسته شده است و با ذات انسانی و نیکی کردار آدمی ارتباط مستقیم دارد.

حکم اهوراست به اهریمان

پارسیان تا به ابد قهرمان

 

هر که به ما شاخ گلی هدیه داد

ملت ما باغ گلش تحفه داد

 

ملت ما ملت بخشایش است

صلح طلب، طالب آرامش است

 

رأفت ما یکسره در خون ماست

عرق وطن مسلک و قانون ماست

 

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یارا

سلام نوروزت حسابی پیروز......

گابريل

سلام.عيدتون مبارك. ايشا... سال جديد سالي پر از خير و بركت و موفقيت براتون باشه[گل][گل]

آرش

**نوروز شاد باد** زمين بار دگر دگرگون شد يبايد امسال را با دگر گون كردن خود آغاز كنيم

پارمیس

گفتی: غزل بگو! چه بگویم؟ مجال کو؟ شیرین من، برای غزل شور و حال کو؟ پر می زند دلم به هوای غزل، ولی گیرم هوای پر زدنم هست، بال کو؟ گیرم به فال نیک بگیرم بهار را چشم و دلی برای تماشا و فال کو؟ تقویم چارفصل دلم را ورق زدم آن برگهای سبزِِ سرآغاز سال کو؟ رفتیم و پرسش دل ما بی جواب ماند حال سؤال و حوصله قیل و قال کو؟

محمد

پیروز باشی مجید جان بهترین شادباش‌های نوروزی را برای تو دوست عزیزم آرزو دارم

پيشوا_حسن_صباح

چكامه ي بسيار زيبايي بود[گل]