نخستین چشم مصنوعی جهان در ایران

چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت چند هزار سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.

به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.

در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمک این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی که تقریباً یک لوزی را تشکیل می‌دهند در پیرامون مردمک دیده می‌شود.

سرپرست گروه باستان شناسی شهرسوخته «سید منصور سید سجادی» در این باره گفته است: «برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی پیدا شد. مطالعات اولیه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره ۶۷۰۵ مصنوعی بوده است.

همین مطالعات نشان می دهند که زیر طاق ابروی زن مذکور آثار آبسه دیده می شود.به علت طول زمان زیادی که بخش زیرین این چشم مصنوعی با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانیکی پلک چشم نیز در روی آن مشهود است.

اشیاء پیدا شده در این قبر دو قسمتی عبارت بوده اند از ظرفهای سفالی، مهرهای تزیینی، یک کیسه جرمی و یک آینه مفرقی. قدمت این قبر و چشم مصنوعی به حدود ۲۸۰۰ سال پیش ازمیلاد و ۴۸۰۰ سال پیش از این می رسد.

 

بازسازی چهره این زن

محققان ایرانی و ایتالیایی، چهره این اسکلت کشف شده را بازسازی کردند.  

به گزارش واحد مرکزی خبر از رم، چهره این زن در موزه ملی هنر شرقی در رم با حضور حمید بقایی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشورمان و سید محمد علی حسینی، سفیر ایران در ایتالیا، به نمایش درآمد.

تصویر چهره بازسازی شده

 

بقایی دراین باره گفت: این یکی از بزرگترین دستاوردهای علمی است که نشان می‌دهد ایرانیان در پنج هزار سال پیش، از تکنیک‌های مختلف پزشکی استفاده می‌کرده‌اند، منجمله ساخت یک چشم مصنوعی برای یک زن ۳۰ ساله ایرانی که برای تزئین آن از مفتول‌های طلا به قطر نصف موی سر انسان به جای مویرگ‌ها استفاده شده است.

پروفسور لورنزوکوستانتینی، رئیس آزمایشگاه بیو باستان‌شناسی موزه ملی هنر شرقی رم و مجری این طرح نیز با بیان اینکه بازسازی چهره صاحب قدیمی‌ترین چشم مصنوعی جهان با استفاده از جدیدترین علوم جنایی و پردازش‌های رایانه‌ای تحقق یافته، گفت: بازسازی چهره این زن ایرانی که اسکلت وی در کاوشهای باستان شناسی شهر سوخته کشف شده، حاصل کار مشترک محققان ایرانی و ایتالیایی است و بدون همکاری کارشناسان ایرانی تحقق این طرح امکان پذیر نبود.

کوستانتینی گفت: دکتر سید منصور سجادی سرپرست هیات باستانشناسی شهر سوخته و مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی نور در ایران سهم بسزایی را در تحقق این طرح بر عهده دارند.

با سپاس از:

همشهری آنلاین

مهر میهن

تار نگار یه میهن پرست

/ 7 نظر / 107 بازدید
رازینه

سلام. در این مورد قبلا شنیده بودم. جالبه. عیدت مبارک [گل]

الهام

ایول!!!!!!!! خیلی خوشم اومد [مغرور]

فرزانه

بسیار بسیار عالی بود .این نشون میده که ایران ما از چند هزار سال پیش چقدر پیشرفته بوده .کسانی که به ایرانی بودن خودشون افتخار نمیکنن این مطالب رو بخونن مرسی

یه انسان

سلام خسته نباشین این مطلب بسیار جالب بود[گل]

ليندا

اي كاش بيشتر از اين حرفا درباره ي شكفتي هاي ايران باستان اطلاع رساني ميشد [ناراحت]بازم دم وبلاك نويسايي مثل شما كرم كه اءلاع رساني ميكنيد[گل] موفق باشي[گل][گل]

فاطمه

هزاران درود بر شما واقعا خارق العاده است . خیلی دوست داشتم عکسی از این چشم مصنوعی ببینم از شما ممنونم که این مطالب را در اختیار همگان قرار می دهید

داود

زنده باد وطنم ایران . افتخار می کنم که ایرانی هستم ولی ای کاش ایرانی ایرانی بودیم . مرحبا به شما بزرگوار