قدمت آریاها با توجه به زمان زرتشت

اخباری که کتابهای پرارج اوستا و ودا به دست می دهند بسیار ارزشمندند. همچنین نوشته های پهلوی هم منابع خوبی برای این بررسی ها هستند. می توان با توجه به اوستا، سردسته ی نژاد آریایی را کیومرث اولین پادشاه پیشدادی دانست (بند هشتاد و هفت فروردین یشت). رازی که شاید تنها چنین آثاری بتوانند فاش کنند.

نوشته های پهلوی حاکی از این است که زمان کیومرث نزدیک به ٩۵٠٠ سال پیش از میلاد بوده است.

برابر گفته های فردوسی در شاهنامه و نوشته های پهلوی از زمان کیومرث نخستین پادشاه خاندان پیشدادیان تا پایان پادشاهی گشتاسب -همزمان زرتشت- نزدیک به ٣٠٠٠ سال است و برابر نوشته های دانشمندان دیرین یونان که از آنها یاد خواهیم کرد، زمان زرتشت نزدیک به ۶۵٠٠ سال پیش از مسیح است که روی هم رفته نزدیک به ٩۵٠٠ سال می شود.

یعنی همان ٩۵٠٠ سال پیش از میلاد که گفته شد.

 

و اینک شواهدی از نوشته های دانشمندان و پژوهشگران درباره ی زرتشت آورده شده است.

اگزان توس

کهن ترین نویسنده ی یونانی که از زرتشت نام برده، اگزان توس پژوهشگر است. این دانشمند در سده پنجم پیش از میلاد می زیسته و دیگر نویسندگان از گفته های وی یاد کرده اند. این مورخ نامی زمان زرتشت را ۶٠٠٠ سال پیش از لشگر کشی خشایارشا به سوی یونان نوشته است.

باید دانست بنا به گفته هرودوت شروع حرکت خشایارشا به یونان در بهار سال ۴۸۰ پیش از میلاد بوده است.

 

دیوژنس لرتیوس

این دانشمند که نزدیک به ٢١٠ سال پیش از میلاد می زیسته، سخنانی از اگزان توس یاد کرده و زمان زرتشت را ۶٠٠٠ سال پیش از لشگرکشی خشایارشا به یونان قید کرده است. خبر دانشمند مزبور به دو دلیل دارای ارزش است؛ یکی اینکه با گفته های شاگردان افلاطون که نامشان خواهد آمد، به خوبی سازگار است؛ دوم اینکه علاوه بر نوشته اگزان توس سخن دیگری هم از هرمودوروس شاگرد افلاطون یاد می کند و بنا به گفته ی او، زمان زرتشت را ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا می داند.

 

افلاطون

این دانشمند و پژوهشگر نامی در سال ۴٢٩ پیش از میلاد چشم به جهان گشود و در سال ٣۴٧ پیش از میلاد درگذشت.

وی کتابی دارد به نام «آلکی بیادس». در این کتاب و در زیرنویس های آن و یادداشت هایی که شاگردانش ارسطو (ارسطاطالیس) و اودوک سوس و هرمودوروس بر این کتاب نوشته اند، زمان زرتشت ۶٠٠٠ سال پیش از مرگ افلاطون ذکر شده است، خود افلاطون هم در کتاب مزبور زمان زرتشت را شش هزار سال پیش از زمان خودش قید کرده است.

 

پلینیوس

پلینیوس رومی که به پلینیوس بزرگ معروف است در سال ٢٣ پس از مسیح زائیده شده و در سال هفتاد و نه درگذشته، کتاب بزرگی به نام تاریخ طبیعی از او به جا مانده که در این کتاب از قول اودوک سوس و ارسطاطالیس زمان زرتشت را ۶٠٠٠ سال پیش از افلاطون نوشته و تأیید کرده که زمان زرتشت پیامبر ایرانی ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا است.

دوباره در همان تاریخ طبیعی می گوید :« به گفته ی هرمیپوس زمان زرتشت ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا بود.»

 

پلوتارخوش

پلوتارخوس یا پلوتارخ یونانی که در سال چهل و شش پس از مسیح زاده شده و در سال ١٢٠ در گذشته، زمان زرتشت را ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا یاد می کند و چنین می گوید: «زرتشت پنج هزار سال پیش از افلاطون و پنج هزار سال پیش از جنگ ترویا ظهور کرده است.»

 

تئوپومپوس

این دانشمند که در قرن چهارم پیش از میلاد می زیست هم زمان فیلیپ و اسکندر بود. در کتاب تاریخ یونانی درباره زرتشت سخن گفته و تاریخ ظهور او را ۵٠٠٠ سال پیش از جنگ ترویا نوشته است.

 

بررسی:

صرف نظر از درست یا نادرست بودن این گفته ها درباره شخص زرتشت؛ این گفته ها می تواند پندار پژوهشگران باستان را درباره قدت ایرانیان روشن سازد. همانطور که بیان شد با توجه به این گفته ها قدمت ایرانیان حداقل به ۶۵٠٠ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. از آنجایی که به نظر می رسد زرتشت در فلات ایران ظهور کرده است، می توان نتیجه گرفت ایرانیان از  ۶۵٠٠ سال قبل از میلاد (نزدیک به  ٨۵٠٠ سال قبل) ساکن فلات ایران بوده اند.

البته بار دیگر اشاره می کنیم که مطمئنا به طور یقین نمی توان این موضوع را مد نظر قرار داد و باز هم حالت رمز آلود نژاد آریایی باقی می ماند اما می توان آن را به عنوان یکی از گزینه های مهم در نظر داشت.

یاری نامه ها:

عبدالعظیم رضایی. اصل و نسب و دین های ایرانیان باستان. چاپ ششم، تهران: دُر، ۱۳۸۱، ISBN 964-6786-14-6.

هنر و باستان شناسی ماد، هخامنشی، پارت و ساسانی انتشارات مارلیک.

نوشتارهای در پیوند:

آرم هیتلر یا گردونه مهر

شگفتی های تاریخ تمدن ایران

پادشاهان پیشدادی

/ 6 نظر / 88 بازدید
سیما

سلام مطلب خیلی طولانیه ولی موضوع جذاب و جالبیه. اگر اشکالی نداشته باشه به صورت آفلاین میخونم. البته مقدمه ش رو خوندم و بیشتر مشتاق شدم که بخونم. مثل همیشه ممنون[گل][گل]

سارا

همان طور كه گفتيد از موضوعاتي بود كه بسيار در مورد آن ترديد و بحث وجو دارد. سپاس از نوشته ي خوبت [گل]

بوف کور

سلام مثل همیشه حرف من از پشتکار شماست.خیلی خوب بود. امیدوارم نظر شما یه روز به اثبات برسه .موفق باشی.[لبخند]

رها

نظریه درباره گذشته زیاده و چون مدارک درست و درمونی براشون پیدا نمیشه هیچوقت نمیشه با قاطعیت کامل دربارشون صحبت کرد و تنها میشه به نوشته های انسانهای بزرگ گذشته که البته کتابهایی رو از خودشون برای ما آیندگان به جا گذاشتن استناد کرد و دل به اونها خوش کرد. ممنون به خاطر این همه اطلاعات که در اختیارمون میذاری ، بدون هیچ منتی بدرود [گل]

زادچهر

بسیار جالب بود. این سوال همیشه تو ذهنم بود که آریایی ها دقیقا از کجا امدند و سر قوم بومی ایران چی اومد و ناخواسته از این قوم مهاجر که فکر میکردم خودمون باشیم که مثل امریکایی ها قوم بومی رو از کشورشون روندند متنفر میشدم. دوست دارم این نظریه ی پر ابهام ثابت بشه...[لبخند]