جمشید، دوره تابندگی ایران

در این تصویر سال های فراوانی و آرامش دوران جمشید نمایش داده شده است. تمام موجودات با صلح و صفا در کنار هم زندگی می کنند. همه جا آباد و خرم است و انسان ها به یکدیگر مهر می ورزند.

 

 

در این نقاشی ایرانی(سده هفدهم میلادی / دهم هجری)، گشاده دستی طبیعت در عصر زرین جمشید گرامی داشته شده است.

 

تصویر فشرده از مرتبه شاهان ایرانی از کیومرث تا ساسانیان. نقش شده بر یک قالی بافته ی کرمان (سده نوزدهم میلادی / سیزدهم هجری)

 

بر اساس داستان های کهن ایرانی، این پادشاه محبوب در پایان عمرش با روی آوردن به نا بخردی، غرور و قدرت طلبی سراسر وجودش را می گیرد و فرّه ی ایزدی از او دور می شود.

شاید بتوان گفت در باور ایرانیان، یک نماینده از جانب پروردگار نباید کار های بر خلاف پندار و کردار و گفتار نیک انجام دهد و اگر پادشاهی بر خلاف نیکی عمل کند- حتی اگر جمشید باشد- فرّه ی ایزدی از او دور می شود. شوربختانه در طول تاریخ از اعتقاد به فرّه ی ایزدی سوء استفاده های زیادی شده است و به نظر می رسد ظاهر نگری و غفلت، اصل این اندیشه را به تاراج برده است.

بر اساس داستان های کهن، نوروز بزرگ ترین یادگاری است که از زمان جمشید به جا مانده است.

 

بررسی تاریخی جمشید

بسیاری از پژوهشگران در تطبیق جشمید با تاریخ تمدن ایران، جمشید را یک شخص معین نمی دانند بلکه یک دوره از تاریخ ایران می دانند. فریدون جنیدی در کتاب زروان می نویسد: «جمشید دوره تابندگی نژاد آریا است، و این زمانی است که خانه های مهندسی ساخته شد و عطر و دیبا، رنگ، می، دارو و سنگهای لعل و یاقوت و پیروزه شناخته شد.»

بن مایه ها:

تونی آلن، چارلز فیلیپس، مایکل کریگان. مشاور: دکتر وستا سرخوش کریتس. مترجمان: زهره هدایتی، رامین کریمیان. سرور دانای آسمان. چاپ نخست. تهران: نشر نی، ۱۳۸۴. ISBN 964-312-796-6.

فریدون جنیدی. زروان. چاپ نخست. تهران: نشر بلخ، ۱۳۵۸.

نشریه نیلوفر ایرانی. ویژه نامه سال روز پیروزی کاوه و فریدون بر ضحاک، شمارهٔ ۶. دامغان، مهر ۱۳۹۰.

با سپاس از:

گالری عکس پارس

تارنمای گندی شاپور

نوشتار های در پیوند:

افسانه و تاریخ - ارزش افسانه ها و اسطوره ها در چیست؟!

پادشاهان پیشدادی

سلسله های باستان

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

عکس هایی از دوره اساطیری

/ 4 نظر / 285 بازدید
رها

سلام بر بزرگ مرد دامغان [چشمک] مثل همیشه همون حرفای تکراری رو میزنم داداش گلم چون همیشه کارت عالیه و تحسین برانگیز . ممنون از این همه تلاشی که برای تاریخ فراموش شده ایران میکنی . پیروز و سربلند باشی عزیز [گل][قلب]

طناز

با سلام آقا مجید عزیز.[نیشخند]این دوران امتحانا بود زیاد به کسی سر نمیزدم شرمنده:) این جمشید چه جالب بود. ینی 1000 سال حکومت در صلح و صفا... چه قشنگ. خیلی جالب بود مرسی[گل][نیشخند]

غزال

OMG ! خیلی خیلی جالب بازم بود [چشمک] با این همه مطلب تاریخی آموزنده من آخر تابستون می تونم به عنوان استاد تاریخ خودمو معرفی کنم بزنم تو کار تدریس ! البته باید لپ تابو همه جا ببرم با خودم که وب تو رو باز کنم درس بدم ! [نیشخند][دست]