شگفتی های تاریخ تمدن ایران

از استاد عبد العظیم رضایی مؤلف گرانسنگ مجموعه تاریخ ده هزار ساله ایران بشنویم که برای اثبات ناحقی کم خردانی همچون ناصر پورپیرار و همچنان آنان که اعتقاد دارند قبل از اسلام ایرانیان متمدن نبودند ، گوشه ای از شکوه کهن این سرزمین اهورایی را به نمایش گذاشتند (خداوندا سرای سپند را بر استاد مرحوم ما ارزانی دار ) .

 

برای اطلاعاتی درباره پورپیرار  اینجا را کلیک کنید .

 

استاد در ابتدا این گونه شروع می کنند :

خاکسار ، عبد العظیم رضایی 70 سال دارم و پنجاه سال در راه سر افرازی و سربلندی خاک پاک ایران و ملت فرزانه ایران گام برداشته و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نکرده ام . خودم را خاک زیرپای هر ایرانی فرهیخته می دانم.

چندی است که فردی که از ملت و تاریخ و فرهنگ ایران بیگانه است و هیچگونه هنر و خردی در فرهنگ و تمدن و تاریخ ایران ندارد ...

 

استاد عبدالعظیم رضایی

البته بنده ی حقیر جسارت کردم و چند موضوع که اخیراً یافت شده است و همچنین چند مورد از مطالعات خودم را هم اضافه کردم .

 

 اما بشنویم که استاد چگونه سالیان پر شکوه ایران را هویدا می سازند

 

نام ایران و کهن بودن این سرزمین

 

 

 

باید دانست این واژه بسیار کهن است و همانند خود آریایی ها زندگی بس درازی دارد ، در زبان های هند و ایرانی به شکل «ایریه» ، «آریه» و «اریه» که به معنای آزاده و نجیب است به کار می رفته و نامی است که هندو ها و ایرانیان باستان به خود می دادند .

در سنگ نوشته های هخامنشی «آریانام» ، «ایران» و «آریان» و در شاهنامه استاد روانشاد فردوسی ، «ایران» آمده است .

( برای آگاهی بیشتر بنگرید به تاریخ ده هزار ساله ایران جلد یکم – تألیف عبدالعظیم رضایی / گنجینه تاریخ 12 جلدی ، جلد یکم و چهارم و پنجم – تألیف همان بزرگوار )

 

باید دانست که سومریان هم نیاکان ما و آریایی نژاد بودند نه سامی نژاد.

(نیاکان سومری ، نوشته ی دکتر سجادی )

 

ایرانیان در روزگار اولیه که به این سرزمین پاک گام نهادند ، چون در دامنه ی کوه ها نشیمن کردند و دامنه ی کوه را به زبان خودشان «پهلو» می گفتند خودشان هم به «پهلوی» نام دار شدند .

 

کهن بودن در تاریخ تمدن و فرهنگ

 

 

 

چالز برلی نویسنده و پژوهشگر نامور انگلیسی می نویسد :«در پیمایش بررسی ها و کاوش های باستان شناسان ، دیرینگی برخی از ابزار آغازین بشری به شرح زیر است :

 

ابزار دست ساز یافته شده در باختر ایران :  100,000 سال

تبر های دست ساز در ملاوی : 56,300 سال

کان مس و بیرون آوردن مس از کان رودزیا : 40,000 سال

استخوانها با نشانه های گاهشماری در فرانسه : 30,000 سال

 

یافته هایی که در قلعه جرمو و تپه گوره و تپه حسنلو و دیگر جاهای ایران یافت شده که در کوهستان های ایران برپا شده بودند از چند راه روشن می سازد که تمدن ایران دست کم 500 سال از مصر و 1000 سال از هند و همچنین 2000 سال از چین پیشتر بوده است .

(بررسی ها تاریخی و تاریخ تمدن و فرهنگ ایران )

 

مواردی که ایرانیان پیش قدم از جهانیان بودند و آنها را ابداع کردند .

 سزاریون :

 

برای دیدن عکس در ابعاد بزرگ روی عکس کلیک بفرمایید

 

کار « سزارین » در 8500 سال پیش روی رودابه مادر رستم بوسیله ثریت پزشک نامدار ایران و دانشمند بزرگ دیگر ایرانی به نام شئن مَرِغ  انجام شد. آنان با به کار بردن شیره هئوم ، خنجری را گند زدایی کرده و پهلوی رودابه را شکافتند و بچه را بیرون آورده و پارگی را دوختند  و پس از گذشت هزار سال این عمل سزاریون روی مادر ژول سزار قیصر روم به وسیله پزشکان ایرانی انجام شد  و با صد افسوس و دریغ که این کار پر ارج ایرانیان به نام ژول سزار ( سزاریون ) نامیده شد در صورتی که باید رستمیون نامیده می شد.

(تاریخ طب در ایران ؛ جلد یکم ؛ دکتر نجم آبادی – تاریخ پلوتارخوس ، تاریخ نگار یونانی)

 

الکتریک :

 

 

ایرانیان از روزگار مادها به ساختن پیل الکتریکی و از به هم پیوستن آنها برق پدید آورده و آن را به وسیله دو سیم وارد دستگاه آب کاری کرده و فلزات را آب طلا و آب نقره می دادند .

(گنجینه تاریخ ایران ؛ جلد سوم ؛ بخش مادها )

 

نا گفته نماند پیل های مزبور که در بالا گفته شد ، ضبط صوت و پخش صوت پدید آورده بودند .

یکی از صنایع مهم ایران در دوران ساسانی که در آن زمان در هیچ کشوری سابقه نداشت ، ساختن حبابها و نصب آنها در ایوان مدائن بود . با این حبابها موسیقی و صداهای دیگر ضبط شده پخش می گردید.

(کتاب فیلوستراتوس ، جلد یکم ، بند 24 و کتاب فان فلوتن ، باب تسلط عرب بر ایران )

  

پویا نمایی ( انیمیشن ) :

 

در میان یافته های کوچک و بزرگ باستان شناسان در وسعت 151 هکتاری «شهر سوخته» ، سفالینه ای با نقش بز که در پنج حرکت به سمت درختی می جهد و برگهای آن را می خورد ، نظر کارشناسان را بیش از سایر آثار مکشوفه به خود جلب کرده و به عنوان نخستین پویا نمایی جهان مطرح شده است .

قدمت این اثر باشکوه به هزاره ی سوم پیش از میلاد بر می گردد .

 

برخی معتقدند موارد منقوش بر این سفالینه بیان گر یک داستان زیبای باستانی ایرانی با نام «درخت آسوریک» است .

 

برایدیدن عکس هایی از این سفالینه اینجا را کلیک کنید .

  

کارخانه ذوب فلزات :

 

ایرانیان هوشمند در بیش از 7000 سال پیش به فن آب کردن فلز آشنا بودند و کارگاههای ذوب فلزات پیشرفته ای داشتند

(هفت هزار سال فلزکاری در ایران؛ نوشته دکتر محمد تقی احسانی ؛ انتشارات علمی فرهنگی )

 

 

کاریز (قنات) :

 

 

ایرانیان در فن آبیاری و کندن کاریز پیش گام تر از همه ی ملت های جهان هستند .

این فن نخست از ایران به ترکستان و آفریقا برده شد .

بی شک کاریز یکی از عجایب بشر است . عده ای معتقدند قنات باید در عجایب هفت گانه قرار می گرفت .

  

آسیاب بادی :

 

 

دانشمندان با هم هم رأی هستند که سرچشمه آسیاب بادی از ایران می باشد بنا به نوشته هرودوت و تاریخنگاران کهن ، ایرانیان نخستین ملتی هستند که از نیروی باد برای بدست آوردن انرژی و بالا کشیدن آب از چاه و آرد کردن گندم سود جسته اند.

(بررسی های تاریخی شماره مخصوص ، سهم ایران در تمدن جهان )

 

قالی بافی و فرش:

 

برای دیدن عکس در ابعاد بزرگ روی عکس کلیک بفرمایید

 

اکنون که قالی های روزگار هخامنشی در «پازیرک» به دست آمده پیشگام بودن ایران را در این صنعت به گونه ای کامل روشن می سازد .

 

در یکی از تالار های کاخ کسری ، فرش «بهارستان» گسترده شده بود که 26 متر درازا و 24 متر پهنا داشت و با گوهر های گرانبها ، انواع گل ها را روی آن به کار برده بودند که برگ گل ها زمرد ، غنچه ها از مروارید و یاقوت و دیگر گوهر ها ساخته و بافته شده بود .

 

شخم زنی :

 اندیشمندان ایرانی در 7500 سال پیش ابزار شخم زنی (خیش) را پدید آوردند.

(گنجینه تاریخ ایران ؛ جلد یکم – تاریخ تمدن سه هزار ساله ایران ؛ نوشته استاد طویلی ؛انتشارات فروهر )

 

 

ورزش :

 

 

ورزش باستانی ایران دیرینگی 10,000 ساله دارد.

( تاریخ هرودوت ؛ جلد دوم)

 

/ 13 نظر / 50 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرجان

بسیار بسیار جالب بود [گل]

غزال

خیلییییییییی جالب بود ببخشید اگه خیلی وقته نمیومدم اینورا جدیدا حس و حال هیچی رو ندارم[ناراحت] تو وبتون خوش گذروندم ممنون[ناراحت]

آذری آریایی

درود بر شما بسیار نوشته ی توپی بود.به کارتون ادامه بدید.هیچ انسانی بدون میهن دوستی و انرژی گرفتن از فرهنگ و تمدن کشورش موفق نخواهد شد.موفق باشید نوشتار های فرهنگی و تاریخی بیشتری داشته باشید. بدرود

بابک

درود بر تو فرزند ايران زمين بسيار كار با ارزشي كردي

سعید

یه چیزی بگم شاید همتون ناراحت شید چون این وبلاگ بیشتر برای تاریخ دوستاست شاید من مثل شماها مطالعه تاریخی نداشته باشم ولی.... نگاه کردن به گذشته شاید ما رو به یاد شکوه و عظمت ایران قدیم بیندازه ولی میتونه امید به آیندرو از ما بگیره بهتره برای گذشته هامون قصه نخوریم و با درس گرفتن از گذشته به فکر حال و آینده باشیم تا مثل گذشته فراموششون نکنیم ببخشید

mina kiani

درود برتو وبر ارتیمیس عزیز که انی مطالب رو فرستاده..........لذت بردم و خودم رابهتر شناختم روز خورشید و روز ماه........بسیار جالب بود[پلک][گل]

کیان

درود وبلاگ زیبایی داری موفق باشی

مهدی

سلام دوست عزیز از خوندن مطالبتون واقعا لذت بردم من به روزم خوشحال میشم بیاید[گل]

محمد

دو صد درود بر مجید خودم واقعا که گل کاشتی , این مطلب فقط از یه میهن دوست واقعی بر میاد! کوروش به داشتن همچین فرزندی افتخار میکنه! بدرود[گل]

نوشین

بسیار ممنون از مطالب زیبای شما من در المان زندگی می کنم و این مطالب را گاه به دوستان المانی ی گویو اما چه سودو صد افسوس که حتی از ایران هیچ نمی دانندو هیچ هیچ تبلیغ و هیچ پشتوانه ای برای تاریخ ما نیست و چه قدر سخت است دیدن و تخریب شدن تاریخ کهن ایران کورورش بزرگ گاهی اوقات چشمانم گریه سر می دهند که حتی اینجا نمی دانند ایران کجاست . دوست عزیز در موزه برلین سمبل های استفاده شده" فرهور " و یا عقابی که بال هایش را باز کرده و...... با دقت کافی که نگاه می کنم و پی به تاریخ عمیق ایران زمین می برم اما چه سود جز حسرت....