یلدا در نگاهی کوتاه

   

شب یلدا یکی از جشن های بزرگ ایران باستان است که هنوزهم گرامی داشته می شود.

این شب از نظر علمی بسیار مهم است زیرا بلندترین شب سال در نیم کره شمالی زمین است.

این شب به هنگام غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در ۱ دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام آن را گرامی می دارند.

 

واژه یلدا به معنای زایش، زادروز و تولد است. ایرانیان باستان بر این باور بودند که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، تابش نور ایزدی افزونی می یابد. از همین رو میوه هایی مانند انار و هندوانه نماد این شب هستند زیرا با رنگ سرخ و شکل دایره ای نمایندگانی از خورشید هستند. البته درباره ی شب یلدا تعبیرهای گوناگونی بیان می شود. داستان ها و افسانه های زیادی هم درباره این شب نقل شده است که بازگو کننده میلاد عشق است.  

گفته می شود در ایران باستان روز بعد از این شب فرصتی برای برابری انسانها بوده است. همگان از جمله شاه لباس ساده می پوشیدند تا یکسان به نظر آیند و کسی حق دستور دادن به دیگری را نداشت و کارها داوطلبانه انجام می گرفت نه با دستور.

بسیاری از دانشمندان معتقدند شب یلدا تأثیر زیادی برفرهنگ دیگر اقوام از جمله روم باستان و در نتیجه آیین مسیحیت داشته است. به طوری که وجود کریسمس در تاریخی که امروز گرامی داشته می شود تحت تأثیر شب یلدا می باشد. البته درباره این موضوع بحث های زیادی شده است و نظرات ضد و نقیضی گفته می شود.

خوشبختانه امروز هم این جشن در ایران گرامی داشته می شود و فرصتی برای جمع شدن خانواده ها و شادمانی آنها در کنار یکدیگر می باشد.

هم میهنان ما در جای جای میهن از آیین و روش خاص خودشان در گرامیداشت این شب بهره می برند.

یاری نامه ها:

اصل و نسب و دین های ایرانیان باستان - انتشارات در

پایگاه پژوهشی آریا بوم

ویکی پیدیا فارسی

 

منبع تصاویر:

خبرگزاری مهر

تارنمای زنده رود

بلندای یلدا

تارنمای راسخون

تارنمای تبیان

/ 4 نظر / 7 بازدید
لیندا

شب یلدا، شب زایش مهر و میترا، شب زایش نور و روشنایی ، هر چه از روشنی و سرخی داریم برداریم کنار هم بنشینیم و بگذاریم که دوستی ها سدی باشند در برابر تاریکی ها . در شب ولادت میترا الهه ی مهر بر ان شویم همانند پیشینیان اهریمن وجودمان را مغلوب ساخته تا روشنایی مهر و محبت در در دلمان جوانه زند و بذر عشق و دوستی طولانی ترین شب سال را منور کند[گل][گل]

رازینه

سلام مجید جان. امیدوارم یلدای قشنگی رو سپری کرده باشی. مثل همیشه مطلبت قشنگ بود [گل]

فرشته(پاسبان پاسارگاد)

من از نسل شب شکنان روزگارم ، من از نسل نورآفرينان پاک ، از سلاله پاک آريائيان بردبارم ، منم ميراث هزار ساله زمين ، همان ازشرق تا غرب گسترده آغوش ، همان پيام آور مهر و دوستی ، همان گرفته در فش آشتی بر دوش نه خود ستيزم ، نه ديگر ستيز مرا و يادگاران مرا به نيکی يادآر که يادگار يادگاران من ، همه شادی است و شادمانی ؛ شب يلدا را به نور قرنها قدمت جاری نگه داريم . . . . یلداتون مبارک بدرود

تنهایی

مثل همیشه فوق العاده بود