حسن صباح و حشاشین

 

حسن صباح در فیلم The Keeper

 

درباره ی حشاشین غرض ورزی زیادی شده است و افسانه هایی خلاف منطق را درباره ی آنان می گویند.

حشاشین در قلعه الموت

 

ساختار ویژه حشاشین که به طور مخفی عمل می کردند و تأثیر گذاری آنها باعث شده است آنها همواره مورد توجه غربی ها قرار گیرند . این موضوع در هنر آنها انعکاس داشته است و حتی واژه Assassin از حشاشین می آید.

هرچند در بسیاری از فیلم ها و داستان ها ، حشاشین شرور تصویر شده اند ولی اگر بررسی بیشتر انجام شود چهره ی دیگری از آنها نمایان می شود.

 

حشاشین در فیلم شاهزاده ایران (Prince Of Persia)

در این فیلم این گروه Hassansins خوانده می شوند.

 

حشاشین در سری بازی های کامپیوتری Assassin's Creed

در بازی کامپیوتری Assassin's Creed حشاشین قهرمان داستان هستند و بر خلاف دیدی که به حشاشین وجود دارد ایشان شخصیت های خوب داستان هستند و قصد نجات بشریت را دارند. لازم به ذکر است که این بازی یکی از مشهور ترین و محبوب ترین بازی های کامپیوتری است و سه نسخه از آن روانه بازار شده است و نسخه چهارم این بازی هم در راه است .

/ 16 نظر / 291 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پسر ترشیده

ما از حسن صباح فقط این را می دانیم که از شیعیان اسماعیلیه است!! برام جالب بود چند وقت پیش در کتابی که می خواندم حسن صباح رو با یه عنوان دیگه خطاب کرده بودن! اونم حال و هوای حشیشی داشت!

سارا

درود نه از حسن صباح چیز زیادی می دانم و نه از حشاشین [خنثی] شاید در موردش بخوانم [گل]

پيشوا_حسن_صباح

با درود مجيد جان شرمنده دير رايانامه رو ديدم در پاسخ به اون دوستي كه حسن صباح بزرگ رو زير پرسش بردن بايد بگم كه شما به جاي اينكه كتابهاي با تعصب نوشته شده ي ايرانيان را بخوني بفرماييد كتاب زيباي خداوند الموت نوشته ي پل امير رو بخونيد تا دستگيرتون بشه كه ايشون چه فرد بزرگي بودن. درباره ي ترور كردن كه اين گروه بزرگ انجام مي دادن هم بايد بگم كه مردم عادي رو نميكشتن بلكه افرادي كه وابستگي به اعراب داشتن ويا فردي از اين گروه را كشته بودن ميكشتن . از خدمت هاي ايشان در جنگهاي صليبي كه ديگر نياز به گفتن نيست و فقط اين را بگويم كه فرمانده تمام سپاهيان صليبي را در اورشليم براي اسلام كشتن و .......... حتي گفته شده صلاح الدين نيز جز اين گروه بوده و با كمي انديشيدن در تاريخ ميشه اين رو فهميد براي مثال:همه ي ما مداوا شدن ريچارد شيردل توسط صلاح الدين شنيديم{حشاش=پزشك و داروساز} و صلاح الدين يك ايراني بوده و صلاح الدين در مصر حكومت ميكرده{مصر محل حكومت فاطمي ها {باطني ها = اسماعيلي ها }بوده و....

پيشوا_حسن_صباح

حال گفتگو را بر سر حسن صباح بزرگ ميبريم تا پيش از ايشان مذهب اسماعيلي به صورت پنهاني بود و اين فرقه تقيه ميكردند تا كشته نشوند ولي اين بزرگ مرد با تدبيرات بسيار نيكي كه داشت توانست نيروي نظامي بس نيرومند پديد بياورد و هميشه اين گروه آماده ي نبرد بودند و ايشان خودشان نيز با اين گروه هر روز تميرينهاي نظامي را انجام ميدادند و ميشود گفت بنيانگذار كوماندوهاي كنوني ايشان هستند و ...... حسن صباح بزرگ با مطالعه اي كه در مصر برروي آثار يوناني داشتند به خوبي به تاريخ گذشته و سربلند ايران آگاهي يافته بودند و اين انگيزه ي ايشان در پيوستن بدين گروه بود و ... گفتگو بر سر عقايد ايشان بسيار سخت است زيرا هرچه بوده هلاكوخان خون خوار نابود كرده و هرچه ما ميدانيم چيزي است كه دشمنان ايشان نوشته اند ولي مهمترين چيزي كه ما ميدانيم اين است كه هدف ايشان برچيدن سلطه ي مادي و معني تازيان{عرب}از ايران زمين بوده و... گونه اي از مردم بر اسماعيلي بودن ايشان خرده ميگيرند كه اين نيز به سادگي قابل فهم است حسن صباح بزرگ با درك و فهمي كه داشتند بهترين وسيله براي جلب مردم را دين ميدانستند پس با توجه به اين اين فرقه را وسيله قراردادند.

پيشوا_حسن_صباح

تا پيش از حسن صباح بزرگ پادشاه ايران مي بايست با نام خليفه بغداد خطبه را آغاز ميكرد ولي در زمان اين بزرگ مرد خليفه با نام شاه ايران خطبه را آغاز ميكرد. حتي پايدار ماندن زبان زيباي پارسي را ما مديون ايشان هستيم پس از فردوسي نامدار . اگر ايشان زبان پارسي را در ميان مردم رواك{رواج} نميدادند حاكمان تازي پرست آن را نابود ميكردند . براي نمونه :ايشان در هنگام تمرين نظامي شاهنامه مي خواندند و يا به دليل رفتن گروهي از ايشان به چين ما زبان پارسي را حتي در چين نيز مي يابيم. براي آگاهي يافتن بيشتر از كيش اسماعيلي كافيست بدانيد كه پدر ابوعلي سينا {پدر علم جهان } نيز باطني{اسماعيلي}بوده و او بوده كه فرزند را به انديشيدن تشويق كرده و ناصر خسرو نيز خود جز معلمان حسن صباح و از داعيان بزرگ اسماعيلي بوده . و اينكه بايد بدانيم بر طبق گزارشهاي تاريخي الموت آن دوران بهترين بيمارستان را داشته و داروهايي كه ما امروزه ازآن خارجي ها ميدانيم در آنجا ساخته ميشده است, وحتي براي بهتر ديدن نقش آنان در جنگهاي صليبي كافيست به بازي قلعه{جنگهاي صليبي }مراجعه كنيد.

پيشوا_حسن_صباح

در پايان بايسته است كه اين را بگويم كه به خاطر تعصبهاي ديني! بزرگ مردان تاريخ جهان و ايران زمين را زير پرسش نبريد . يك فرد براي بزرگ بودن نياز به ميهن پرستي دارد نه دين يكسان با ما! شرمنده اگر نوشتار درهم ريخته است و اينكه مطالب زياد بود ولي من حوصله ي نوشتن نداشتم اگر چيزه جالبي بود بازهم مينويسم. در خواندن تاريخ ايران تعصب ديني را كنار بگزاريد !!!!!!!

طرفدار سیدنا حجت اعظم حسن صباح

سلام . می خواستم بگم که من تقریبا سه سال هست که دربارهی حسن صباح تحقیق میکنم و باید بگم بر خلاف گفته مورخان بنی عباسی و دیگران که غرض آلود از سیدنا نام بردند ایشان فردی میهن پرست ، مبارز،مومن ، زاهد ، فیلسوف و دانا بود و در راه مبارزه دین را دستاویز قرار داد تا بتواند ایران را از دست سلجوقیان ترک و اعراب عباسی نژاد دهد . البته من نیمی توانم همه چیز را اینجا بگویم ولی می خواهم چند پست در وبلاگم قرار دهم و به طور مختصر راجب اسماعیلیه و پیشوای دعوت جدید حسن صباح بگویم. در ضمن ذکر می کنم که کتاب خدوند الموت کتابی تاریخی نیست و صرفا یک رمان است که غلط های فاحش تاریخی دارد مثل دادن لقب علی ذکره السلام به حسن صباح در صورتی که لقب حسن دوم علی ذکره السلام است و دیگر مورد نسبت دادن قیامت القیامه به حسن صباح در صورتی که این کار نیز مربوط به حسن دوم بود و... پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با این شخصیت مرموز تاریخی به کتب زیر مراجعه کنید. تاریخ و عقاید اسماعیلیه نوشته دکتر دفتری اسطوره حشاشین یا فداییان نزاری نوشته دکتر دفتری فرقه اسماعیلیه نوشته دکتر هاجسن تاریخ جهان گشای جوینی کتاب سوم (البته غرض آلود است)

محمدجواد

اقا سعید ظالم بودند مطمئنی؟! منو اد کن تا بهت بگم

parsa

احساس نمیکنم که همه ی این مطالب راست باشد و فکر می کنم که حسن صباح آدم خوبی نباشد او و بهشت حشاشین با هزاران تن زن بی حجاب و حشیش دادن به بعضی از مردم.