تصویر بازسازی شده از درفش کاویانی

کاوه ی آهنگر در طول تاریخ مورد توجه ایرانیان بوده است . به طوری که سالها درفش کاویانی که نمادی از کاوه ی آهنگر می باشد ، در میان ایرانیان جای داشته است. شاید شهرت اصلی درفش کاویانی به دوران ساسانیان باز گردد.

ممکن است برخی از پژوهشگران ، بدون در نظر گرفتن افسانه ها ریشه ی شمایل درفش کاویانی را هنر های موجود در فرش پازیرک – به جا مانده از دوران هخامنشی – بدانند.

بخشی از فرش پازیرک

 

برخی از پژوهشگران مفهوم رنگ ها را در اعتقادات و فرهنگ ایرانیان باستان می یایند(هرچند ممکن است این تعابیر درباره درفش کاویانی به مرور زمان در تاریخ ایران بوجود آمده باشد) و مفاهیم این رنگ ها را این چنین بیان می کنند:

 

رنگ بنفش ، نمادی از اورمزد

اورمزد ، مخفف اهورامزدا می باشد و لقبی است برای پروردگار گیتی ؛ به معنای سرور دانا

 

رنگ سرخ : نمادی از تیر

تیر به عنوان فرشته ی باران شناخته می شود و نمادی از رحمت خداوند می باشد .

 

رنگ زرد : نمادی از مهر

مهر نمادی از فروغ و روشنایی است و معنای آن محبت می باشد. از آنجایی که خورشید همواره برجسته ترین مصداق روشنایی است ، خورشید نمادی از مهر است.

با سپاس از:

سایت رسمی کاوه فرخ

آرشام پارسی

/ 8 نظر / 218 بازدید
پيشوا_حسن_صباح

درود برتو مرد برگشتي پس . خوش اومدي دادا شاد شديم. پاينده هست ايران زمين.[گل]

گچ پژ

درود داداش سایت فوق العاده هستش . من بیشتر مطالب رو خوندم . فقط یه سوالی به ذهنم رسید . شما که این همه منبعتون بالا هستش چرا برای سیاتتون تبلیغ نمیکنین . ودر ضمن اگه یه قسمت مثه تالار درست کنین تا بچه ها بتونن اونجا تایپک باز کنن ، هم مطالب جدید بزارن و هم با همدیگه بحرفن بهتر نمیشه؟؟!! شرمنده اینجا نظرمو گفتم زنده باد تمام ايرانيان وطن پرست

علیرضا

درفش کاویانی نماد فر و شکوه ایرانیان در ان زمان بود.جالب بود مجید جان عین همیشه

آفرودیت

سپاس استاد.جوانمردوپایداربمانید

مطهره

تا اون جایی که من یادمه(نمی دونم شاید هم اشتباه می کنم) درفش کاویانی تکه چرمی بود که کاوه موقع آهنگری می بست به کمرش . بعد اون رو زد به سر یه نیزه و راه افتاد تو کوچه_بازار تا مردم رو به شورش دعوت کنه, اون وقت هر کی هر طلا جواهر و یا زیوآلاتی که داشت رو آورد و به اون آویزون کرد. به خاطر همین هم اون درفش یا حالا پرچم شد نماد شکوه ملت ایران(و یا دولت برآمده از ملت) واسه همینم به نظرم نمی رسه که این شکلی بوده باشه, اونم با این رنگا مگر اینکه کاوه واسه خریدن اون تیکه چرم "قرمز" یه سری هم به چرم مشهد زده باشه. پایدار باشید